Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

ДУИ и ВРЕДИ не влегуваат во Влада која нема да поддржи уставни измени

ДУИ и ВРЕДИ не влегуваат во Влада која нема да поддржи уставни измени

Во синоќешната дебата на ТВ 21, претседателските кандидати на ДУИ и Коалицијата ВРЕДИ, Бујар Османи и Арбен Таравари потенцираа дека ниту една партија од албанскиот политички блок нема да учествува во Влада со партија која нема да ги поддржи уставните измени. „Сигурно Ахмети ви кажал, ние, ВРЕДИ и ДУИ, имаме …

Прочитајте повеќе »

Лука Павиќевиќ, стипендист на „Харвард“: Дигитализацијата значително ги олеснува студиите

Павиќевиќ

Системот за пријавување испити е целосно различен од системот кој го имаме во Македонија. Мошне е едноставен, целосно е дигитализиран не изискува одење по канцеларии или одење на студентски прашања, туку сите информации се добиваат на мејл или на платформата „Мy Harvard“. Нема посебна процедура која налага трошоци за самиот …

Прочитајте повеќе »

Филипче до младите во Прилеп: Борете се за тоа што заслужувате, никој нема да ви го даде на тацна

Филипче со младите во Прилеп

Носителот на листата на СДСМ во Изборната единица 4, неврохирургот д-р Венко Филипче денеска на средба со младите во Прилеп порача дека тој како пратеник ќе направи сè за реализирање на идеите и предлозите што ќе стигнат токму од нив „Од вас ќе чекам конкретни предлог решенија. Не само констатирање …

Прочитајте повеќе »

Заврши потрагата по Данка, осомничените за убиство ја прегазиле со автомобил, па го фрлиле телото на депонија

Данка убиство

Осомничените лица работеле во Водовод, а српската полиција во моментов ја пребарува депонијата во која било фрлено телото на двегодишното дете, кое се водеше како исчезнато од 26 март Двегодишната Данка Илиќ од српскиот град Бор, која се водеше како исчезната од 26 март, била убиена со автомобил, а две …

Прочитајте повеќе »

Мора да има одговорност за скандалот со лажните анкети на МТВ нарачани од штабот ВМРО-ДПМНЕ

Мора да има одговорност за скандалот со лажните анкети на МТВ нарачани од штабот ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение за јавност на СДСМ За скандалот со лажните анкети објавени на Националната телевизија МТВ а нарачани од штабот на ВМРО-ДПМНЕ мора да има одговорност. Постојан основани сомневања за бројни злоупотреби кои треба да ги истражат надлежни институции. Разтокриена е цела една шема, оперативен план подготвен од Републичкиот изборен штаб …

Прочитајте повеќе »

Сеќавање: 56 години од убиството на Мартин Лутер Кинг

Сеќавање: 56 години од убиството на Мартин Лутер Кинг

„…Имам еден сон, дека еден ден на црвените ридови на Џорџија синовите на поранешните робови и синовите на поранешните сопственици на робови, заедно ќе седнат на масата на братството. Имам еден сон, дека еден ден дури и државата Мисисипи, држава која се мачи во жештината на неправедноста и угнетувањето, ќе …

Прочитајте повеќе »

Скопје: Илинденска затворена поради митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата

Скопје: Илинденска затворена поради митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата

Денеска во Скопје важи посебен режим на сообраќај, поради митинг на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Министерството за внатрешни работи. Новиот режим започна вчера, со подготвките за митингот. Булеварот „Илинден“ ќе биде затворен за сообраќај во двата правци од мостот „Гоце Делчев“ до булеварот „Климент Охридски“. МВР соопшти дека во текот на денот, …

Прочитајте повеќе »

Почна кампањата за претседателските избори

Почна кампањата за претседателските избори

На полноќ официјално почна изборната кампања за претстојните претседателски избори кои ќе се одржат на 24 април. Седум кандидати го обезбедиле потребниот број на потписи од граѓани или од пратеници. На 8 мај, заедно со парламентарните избори, ќе се одржи и вториот круг од претседателските избори. Актуелниот претседател и кандидат …

Прочитајте повеќе »