Актуелно

Поглед од Бугарија: Софија може да го добие тоа што го сака од Скопје

Замката во односите меѓу Бугарија и Северна Македонија може лесно да се разбие и неутрализира. Потребно е само здрав разум и малку добра волја. Така Бугарија може да го постигне тоа што го сака. Пишува Даниел Смилов Бугарија не сака од Северна Македонија територија, ресурси, дури ни взаемно корисни проекти, …

Прочитајте повеќе »

Почна летната сезона – масовно се заминува на работа покрај море

„Се нуди плата од 800 до 1.000 евра, се бара келнер/шанкер, 9 работни часа“ – ова е само еден од многубројните огласи за сезонска работа во Загреб, Хрватска. Почна летната сезона – оваа година „хит“ дестинација за сезонска работа во угостителството е токму Хрватска, пишува Порталб. Платите достигнуваат и до 1.500 …

Прочитајте повеќе »

Обвинителството во случајот „Талир 2“ предложи седиштето на ВМРО-ДПМНЕ да биде одземено

Oбвинителот Љубомир Лапе во завршните зборови за случајот „Талир 2“ побара обвинетите поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот генерален секретар на владата Кирил Божиновски да бидат прогласени за виновни и седиштето на политичката ВМРО-ДПМНЕ да биде одземено. „Обвинетите пристапиле кон преземање низа дејствија сето во насока да политичката партија противправно …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на претседателот Пендаровски на свечената церемонија по повод доделувањето Орден за заслуги и Повелба на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска на свечена церемонија ги одликуваше Пол Кругман и Стопанска комора на Северна Македонија со Орден за заслуги за Република Северна Македонија и го додели признанието Повелба на Република Северна Македонија на Бранко Азески. „Нашата цел не е само да ја пребродиме кризата, туку од неа да …

Прочитајте повеќе »

Заменикот-министер за образование Лулзим Алиу во посета на прилепското средно училиште „Ѓорче Петров“

Во рамки на кампањата „Учи паметно, работи стручно“, која Министерството за образование и наука ја спроведува со поддршка на Швајцарската амбасада и проектот „Образование за вработување“, денеска во посета на СОУ „Ѓорче Петров” во Прилеп престојуваше заменик-министерот за образование и наука, Лулзим Алиу. Заменикот-министер за образование и наука се запозна …

Прочитајте повеќе »

Четири лица се повредени во пожарот во Тетово, наставата е прекината заради загадувањето

Во пожарот што утрово изби во објектите на „Македонија табак“ и „Пофикс“ лоцирани на излезот од Тетово има четворица повредени, од кои три лица се со асфиксија односно гушење, а за едно лице се претпоставува дека има скршеница на коленото, но нивната состојба е стабилна, информира Порталб.мк. Општина Тетово во соработка …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски во посета на Уставниот суд

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Уставниот суд на Република Северна Македонија на покана на претседателката на судот, Добрила Кацарска. За време на посетата, на која присуствуваа претседателот на Собранието, Талат Џафери и претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековните активности на Уставниот суд и предизвиците …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на СЕФФ 2022: Носиме мерки за одржување на економскиот раст и во услови на најголема криза

Премиерот Димитар Ковачевски со воведно обраќање ја отвори меѓународната конференција „Скопски економски и финансиски форум“ СЕФФ 2022, на тема: „Одржување на растот во време на неизвесност и потоа“. Премиерот Ковачевски во своето обраќање ги истакна приоритети на Владата за справување со предизвиците во услови на најголемата глобална енергетска криза, мерките …

Прочитајте повеќе »