Актуелно

Празник… хуманоста и солидарноста не живеат овде

Пишува: Зоран Милошески Со сиот ризик да ми фрлат анатема и да ме осудат на клада, денешниот слободен простор помеѓу вчерашните јајца и утрешните икони, ќе го искористам да кажам збор-два за црквата, за нејзиниот но и нашиот однос кон празникот над празниците, Велигден. Според моето поимање на религијата, кога …

Прочитајте повеќе »

Владата и ССМ го започнаа социјалниот дијалог за нов општ колективен договор со вклучено покачување на платите од 2.806 денари во јавниот сектор

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа првиот состанок на работната група за креирање на нов општ колективен договор во јавниот сектор, како резултат од заклучокот од последната Владина седница, според кој за оваа иницијатива беа задолжени заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: СОНК треба да биде искрен пред членовите, заедничко решение може да се најде

Заедничко решение може и ќе се најде, потенцираше премиерот Ковачевски во одговор на новинарско прашање, но СОНК треба да биде искрен пред членовите дека Владата уште од првиот ден е отворена за преговори и за разговори, исто така кажавме дека разговори не се водат под уцена, туку се водат низ …

Прочитајте повеќе »

Влада: Штрајкувачите да не се донесуваат во заблуда, наставата и преговорите да продолжат

влада

Соопштение за медиуми на Владата на РСМ: Одлуката да се продолжи со генералниот штрајк, а децата да губат настава пред самиот крај на учебната година и да не се згрижуваат во градинките прави ненадоместлива штета на сите нас и на државата. Секој изгубен ден и час од образовниот процес е …

Прочитајте повеќе »

Сојуз на средношколци: Договор што побрзо да има, ќе се пробијат државните рокови за полагање за матурантите

Од непостигнувањето на договор меѓу владата и СОНК во врска со штрајкот во образованието, најмногу ќе страдаат средношколците. Од Сојузот на средношколци денеска побараа солидарност за учениците, особено за матурантите, бидејќи кај нив има голема шанса да се пробијат државните рокови, кои пак негативно ќе се одразат на амбициозните матуранти …

Прочитајте повеќе »

Кривичниот суд денеска ќе ги изрече казните за случајот „Плацови на Водно“ во кој првообвинет е екс премиерот Груевски

Во Основниот кривичен суд – Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Плацови на Водно“, во кој за перење пари и противправно стекнување и прикривање на имот, првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Покрај него, обвинети се уште пет други лица: Сашо Мијалков, Ристо Новачевски, Ненад Јосифовиќ, Орце …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: 31 година СДСМ е чувар на сегашноста, гарант на стабилноста, напредокот и иднината

Обраќање на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на свечената седница на Централниот одбор по повод 31 роденден на СДСМ Гордост е на 31 роденден, како претседател, да се зборува за СДСМ. За се она што оваа партија низ годините го направи и го има направено за нашата држава и сите …

Прочитајте повеќе »