Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Владата и Власта повторно заедно

Владата и Власта повторно заедно

Предизвикот на Мицкоски ќе биде одржувањето на кохезијата во сопствената партија, кога Круната ќе мора да се определи кон кое царство ќе се приклони. И по кој пат ќе тргне. Пишува Арсим Зеколи Пред две недели укажавме дека во првиот круг се гласаше „против“, додека во вториот ќе се гласа …

Прочитајте повеќе »

САД не сакаат да испорачуваат оружје за голем напад на Рафах

САД не сакаат да испорачуваат оружје за голем напад на Рафах

Американскиот претседател Џо Бајден се закани со натамошно ограничување на испораката на воена опрема за израелската армија во случај на голема воена офанзива во Рафах. Доколку израелската војска во офанзива ги нападне густо населените делови на градот Рафах, тоа ќе има последици за испораката на оружје од САД, изјави американскиот претседател Џо …

Прочитајте повеќе »

Оставки во СДСМ по изборниот пораз, калкулации во ВМРО-ДПМНЕ за коалиции во идната влада

Оставки во СДСМ по изборниот пораз, калкулации во ВМРО-ДПМНЕ за коалиции во идната влада

Kоалицијата предводена од СДСМ освои 18 мандати во Собранието, што е најниска бројка од досегашните изборни процеси. Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 58 пратенички места, додека коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ има 19 пратенички места. Коалицијата ВЛЕН има 13 пратенички места, a по шест мандати имаат Левица …

Прочитајте повеќе »

Кузеска: Достоинствен и успешен изборен ден, изборите беа фер и демократски

Кузеска: Достоинствен и успешен изборен ден, изборите беа фер и демократски

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Имавме мирен, достоинствен и успешен изборен ден, изборите беа фер и демократски. Како што доликува на земја членка на НАТО со почнати преговори со ЕУ. Контатирани се одредени неправилности, но сметаме дека тие се незначителни. Граѓаните можеа слободно да ја искажат својата …

Прочитајте повеќе »

Зеленски: Русија почна масовен ракетен напад врз Украина

Зеленски: Русија почна масовен ракетен напад врз Украина

„На Денот на сеќавањето и победата над нацизмот во Втората светска војна, нацистичкиот Путин изврши масовен ракетен напад врз Украина“, напиша утринава украинскиот претседател Володомир Зеленски на мрежата Х. Според Зеленски, над 50 ракети и повеќе од 20 беспилотни летала Шахед утринава ја гаѓаа инфраструктурата во областите Лавов, Виница, Киев, …

Прочитајте повеќе »

Почина главниот пропагандист на севернокорејскиот режим

Почина главниот пропагандист на севернокорејскиот режим

Почина поранешниот севернокорејски пропагандист Ким Ки-нам, објавија утринава државните медиуми. Имаше 94 години. „Почина од старост и оштетување на органите, за што се лекуваше од 2022 година“, објави официјалната агенција КЦНА, а пренесе Би-Би-Си. Ким Ки-нам беше водечки пропагандист на Северна Кореја со децении, служејќи му на владејачкото семејство долго …

Прочитајте повеќе »

Одложено судењето на Трамп за тајните документи

Одложено судењето на Трамп за тајните документи

Додека за Трамп на судењето во случајот со порно ѕвездата Сторми Даниелс станува сѐ понепријатно, тој во Мајами постигна успех – одложено е судењето во врска со аферата за тајните документи. Судскиот процес против поранешниот американски претседател Доналд Трамп во аферата околу земањето тајни државни документи всушност требаше да започне на 20 …

Прочитајте повеќе »

Избирачки списоци, оружје и кеш: Изборни манипулации во Охрид и Чашка

Избирачки списоци, оружје и кеш: Изборни манипулации во Охрид и Чашка

Двајца членови на избирачки одбор од Охрид, предложени од една политичка партија имале фотографии од избирачкиот материјал со лични податоци за гласачите, како и фотографии од гласачко ливче со заокружен еден кандидат. Во Чашка, кај двајца жители на с. Мелница се најдени избирачки списоци со лични податоци, оружје и поголема …

Прочитајте повеќе »