Актуелно

Пачешкоски: Актуелен висок партиски фунционер на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп обвинет за тежок криминал

Пачешкоски ВМРО-ДПМНЕ Прилеп криминал

Зоран Пачешкоски – Претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Со секој нов ден, криминогената матрица на ВМРО-ДПМНЕ се’ повеќе излегува на површина. Изречените затворски казни за поранешниот премиер и претседател на партијата, Никола Груевски, за бројни министри, пратеници, градоначалници и други функционери од ВМРО-ДПМНЕ, само го потврдуваат она коешто …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, регионалната соработка и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со лидерите на државите и владите на земјите членки во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСИЈЕ) денеска во Солун, учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. На …

Прочитајте повеќе »

ОВР Прилеп: Зголемената ефикасност во расветлување на кривичните дела и намалената стапка на криминалитет, потврдуваат дека безбедносната состојба во Прилеп е стабилна

ОВР Прилеп безбедносната состојба во Прилеп е стабилна

Информација за безбедносната состојба на подрачјето на ОВР Прилеп за периодот од 1 јануари до 31 мај 2022 година, која на 12-тата седница на Советот на општина Прилеп ја поднесоа Дарко Цуцулески, командир на Полициска станица од општа надлежност – Прилеп, Игор Каравилоски началник на ОВР-Прилеп и Емилија Велкоска, началник …

Прочитајте повеќе »

Олаф Шолц на Балканот: Тешкото патување на германскиот канцелар

Пет земји за два дена: во сенка на украинската војна, германскиот канцелар Олаф Шолц патува на Балканот. Ситуацијата во регионот е тензична. Косово и Србија покажуваат мала подготвеност за компромиси. Денеска почнува дводневната посета на канцеларот Олаф Шолц на југоисточна Европа. Негови станици се Приштина, Белград, Скопје и Софија, како …

Прочитајте повеќе »

Претставата „Народен непријател“ на МНТ, победник на 56 МТФ „Војдан Чернодрински“

Народен непријател

Oценувачката комисија на 56 Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ Прилеп во состав Љупчо Ѓорѓиевски, претседател и членовите Бесфорт Идризи и Сотир Трајков, ги додели следните награди: НАГРАДАТА ЗА УМЕТНИЧКО ОСТВАРУВАЊЕ НА ПРЕТСТАВА ВО ЦЕЛИНА И’ СЕ ДОДЕЛУВА НА ПРЕТСТАВАТА НАРОДЕН  НЕПРИЈАТЕЛ   ВО РЕЖИЈА НА НИНА НИКОЛИЌ, ВО ИЗВЕДБА НА МАКЕДОНСКИ …

Прочитајте повеќе »

Судот пресуди: „Белата палата“ на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде конфискувана

Поранешниот премиер Никола Груевски и партискиот генерален секретар Кирил Божиновски се виновни за незаконска изградба на новото партиско седиште на ВМРО ДПМНЕ и незаконски наплатиле пари од скопската фирма Бетон со чии пари купиле недвижен имот, пресуди денеска Кривичниот суд во предметот Талир 2. Неокласичниот дворец со осум ката плус …

Прочитајте повеќе »

Стефче Јакимоски ја прекина коалициската соработка со ВМРО-ДПМНЕ во Карпош

Градоначалникот на општина Карпош и претседател на партијата ГРОМ, Стефче Јакимовски, денеска објави прекин на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, поради како што рече, притисоци, подметнувања и нарачки од еден центар. „По 99 месеци коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, морам да соопштам дека повеќе таа коалиција не може да опстои овде во општина Карпош. …

Прочитајте повеќе »

Од Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид: Продолжуваме со соработка за силен регион подготвен за членство во ЕУ

Во рамки на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, лидерите од регионот, иницијаторите премиерот Димитар Ковачевски како домаќин, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како и гостите, Дритан Абазовиќ, премиерот на Република Црна Гора и Зоран Тегелтија,  претседавач на Советот на министри на Република Босна …

Прочитајте повеќе »