Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Ковачевски: Како што Делчев и Илинденците не се откажале, така и ние не треба да се откажеме од борбата за подобра Македонија

Ковачевски: Како што Делчев и Илинденците не се откажале, така и ние не треба да се откажеме од борбата за подобра Македонија

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, испрати порака со оддавање почит и слава кон делото на македонскиот револуционер, идеолог и учител, инспираторот и водачот на македонската револуционерна организација, Гоце Делчев, во која вели: „Денеска, кога чествуваме 121 година од смртта на големиот македонски револуционер, идеолог и учител, Гоце …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: СДСМ е силна партија, стожер на демократијата во државата

Ковачевски: СДСМ е силна партија, стожер на демократијата во државата

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во синоќешното интервју во „Тема на денот“ на телевизија Сител, порача дека низ годините СДСМ докажа дека е силна партија и стожер на демократијата во државата. „СДСМ е стожерната партија на градењето на демократијата, на градењето на демократските процеси во државата. Благодарение …

Прочитајте повеќе »

Лукаревска: Сакале некои или не, СДСМ ќе остане запишан како политичка сила која ја врати државата на вистинскиот пат

Лукаревска: Сакале некои или не, СДСМ ќе остане запишан како политичка сила која ја врати државата на вистинскиот пат

„На 8 мај само вие, со моќта на вашиот глас одлучувате во каква држава ќе живееме сите, ве повикувам на масовен одзив на двојните избори, на активно учество во креирањето на сопствената иднина бидејќи во демократијата најчесто гласовите на оние кои не излегуваат на гласање го одредуваат победникот. На дофат …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Македонија со раст на индексот на слобода на медиуми, чекориме по патот на демократските и европски вредности

Ковачевски: Македонија со раст на индексот на слобода на медиуми, чекориме по патот на демократските и европски вредности

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска упати честитка до медиумите и медиумските работници по повод Светскиот ден на слободата на медиумите го поздрави растот кој го бележи земјата на согласно извештајот на „Репортери без граници” и позиционирањето на Македонија на 36-то место заедно со останатите развиени европски демократии. „Денешниот Светски …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Овозможивме слободни и независни медиуми и сме први во регионот

Венко Филипче

Позитивните политики и пристап на СДСМ кон медиумите, се потврдија со тоа што Северна Македонија е најдобро рангирана земја во регионот по слобода на медиуи, истакна д-р Венко Филипче  носител на листа во Изборната единица 4 од СДСМ и Коалицијата за европска иднина. „Македонија во 2024 година го постигна сопствениот …

Прочитајте повеќе »

Амнестијата за „Хашките случаи“ е направена во 2011 година од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Амнестијата за „Хашките случаи“ е направена во 2011 година од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Изјавата на Пендаровски, дадена во ТВ дебатата со Сиљановска-Давкова, во кој вели дека „Хашките случаи“ се амнестирани со автентично толкување од времето на власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, е вистинита Во јули 2011 година Собранието со гласовите на тогашното владејачко мнозинство изгласа амнестија за четирите „Хашки случаи“. Тогаш парламентот со 63 гласа „за“ и …

Прочитајте повеќе »

3 Мај: Новинарите слабо платени и небезбедни

3 Мај: Новинарите слабо платени и небезбедни

Од ССНМ и од ЗНМ велат дека Светскиот ден на слобода на медиумите – 3 Мај служи како потсетник за ризиците со кои се соочуваат новинарите во потрагата по вистината во име на граѓаните. Новинарите го пречекуваат 3 Мај – Светскиот ден на медиумите со плати пониски од просечната, со небезбедни услови …

Прочитајте повеќе »

Филипче до членството: Сега повеќе од било кога ни е потребно единство

Филипче до членството: Сега повеќе од било кога ни е потребно единство

Носителот на листата на кандидати за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина, д-р Венко Филипче синоќа се обрати на централниот митинг во Изборната единица 4 што се одржа во Радовиш. Во прилог говорот на д-р Филипче интегрално: Почитувани граѓани, драги пријатели Исправени сме пред одлучувачки момент за иднината …

Прочитајте повеќе »