Атентат врз Фицо: шок со предисторија

Атентат врз Фицо: шок со предисторија

Словачкиот премиер Роберт Фицо е тешко ранет во атентат. По итната операција, се вели, дека е повторно при свест и во стабилна состојба. Експерти оценуваа дека инцидентот е трагична ескалација на случувањата во земјата.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

обвинителство

OJO покрена истрага против две лица за противзаконито влијание

Основното јавно обвинителство (ОЈО) отвори истражна постапка против активен врховен судија и уште едно лице …