Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Нови вредни археолошки пронајдоци во старото јадро на Охрид

Нови вредни археолошки пронајдоци во старото јадро на Охрид

Археолошки истражувања на локација каде е во план да се гради куќа во стариот дел на Охрид открија вредно археолошко богатство.Станува збор за монументален сакрален објект од раното христијанство, со мозаични подови. Археолошки истражувања на локација во чија близина е во план да се гради куќа во стариот дел на Охрид открија вредно археолошко богатство. …

Прочитајте повеќе »

Ослободен новинарот Фуркан Салиу, негира дека нападнал полицаец, а за пиштолот вели дека поседува дозвола

Изјава на Фуркан Салиу

Ме товарат дека сум нападнал полицаец. Нека го докажат тоа, од утре не ме гледате на екран. Ќе се извинам и ќе се тргнам, вели Фуркан Салиу По приведувањето за време на инциденти на фудбалскиот натпревар БВК Коњаре-Куманово, основачот, уредник и новинар на PortaliX, Фуркан Салиу, доцна вечерта излезе од …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ДПМНЕ го врати ВМРО-МВРО на најбезобразен начин, бараме ослободување на новинарот Фуркан Салиу

СДСМ: ДПМНЕ го врати ВМРО-МВРО на најбезобразен начин, бараме ослободување на новинарот Фуркан Салиу

Прес-конференција на Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Почитувани, ДПМНЕ го врати ВМРО-МВРО на најбезобразен, брутален начин со апсење на новинарот Фуркан Салиу. СДСМ го осудува овој недемократски чин и бара негово ослободување веднаш. На сите им е јасно дека ова е обид за замолчување и заплашување, откако новинарот …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со нашиот претседател Стево Пендаровски, заедно ќе ја постигнеме целта – Македонија членка на ЕУ!

Ковачевски: Со нашиот претседател Стево Пендаровски, заедно ќе ја постигнеме целта - Македонија членка на ЕУ!

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, на денешните средби со граѓаните од општина Центар, порача дека СДСМ со Коалицијата за европска иднина и претседателот Стево Пендаровски, нема да се откажат од визијата за обезбедување подобар европски животен стандард преку мерки за поголеми плати и пензии, повеќе инвестиции, повеќе …

Прочитајте повеќе »

Д-р Венко Филипче од Прилеп: Повисоки плати во јавното здравство и 15 отсто зголемена капитација за општите лекари (Галерија)

Филипче во Прилеп

По повод 7 Април, Светски ден на здравјето, денеска во Паркот на револуцијата во Прилеп се одржа трибина со д-р Венко Филипче, Миле Талевски и Кети Стевананџија, на која присуствуваа здравствени работници од јавното и приватното здравство, како и вработени во областа на фармацијата. Честитајќи го Светскиот ден на здравјето …

Прочитајте повеќе »

Светски ден на здравјето: Пред 20 години имало 18.000 лекари, сега има околу 6.000

лекари

Една третина од специјалистите гинеколози што завршуваат си одат. Платите и условите кај нас се тие. Но, ако си најдат убава специјализација, ако положат за јазик, си заминуваат. Подмладок има, но се намалува бројот, а ние треба да растеме. Пред 20 години имавме 18.000 лекари, сега сме 6.000, вели д-р …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Николовски шири лаги, ДПМНЕ нема понуда за граѓаните

СДСМ: Николовски шири лаги, ДПМНЕ нема понуда за граѓаните

Реакција на СДСМ на лагите изнесени од Александар Николовски Познатиот извор на лажни вести и невистини, Александар Николовски штанца лаги и сее магла затоа што Мицкоски го загуби ТВ дуелот од Ковачевски. Граѓаните гледаат кулминација на нервозата коишто ја манифестираат претсатвниците на ДПМНЕ додека нивната кандидатка никаде ја нема. ДПМНЕ …

Прочитајте повеќе »

Кого има и кого нема на митинзите

Кого има и кого нема на митинзите

Дали кандидатите кои се борат да станат претседател на земјата треба да бидат придружувани или носени на митинзите од партиските лидери? Дали на идниот врховен командант му треба вакво покровителство? Пишува: Љупчо Поповски Во реконролот тоа го викаат настап на предгрупа. Некогаш таа предгрупа може да биде брилјантна и да …

Прочитајте повеќе »