Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Нови докази и документи за лажните анкети на ДПМНЕ

Нови докази и документи за лажните анкети на ДПМНЕ

Резултати од внатрепартиската анкета на Аналитичко-истражувачкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ „Љубиша Георгиевски“ спроведена во февруари оваа година, непосредно пред обзнанувањето на имињата на претседателските кандидати. На првото прашање „Дали сте задоволни од работата на претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски“, 60% од анкетираните граѓани одговориле дека се задоволни односно до некаде …

Прочитајте повеќе »

Со грда кампања не бива горда Македонија

Со грда кампања не бива горда Македонија

Познатата предизборна шема како и сиве 30 и кусур години тече како матен Вардар. Какви ни се партиите и лидерите, таква ни е државата, а до осми мај ќе дознаеме дали такви ни се и граѓаните. Пишува Ерол Ризаов Ако се суди по првите денови на предизборната кампања, која одамна од …

Прочитајте повеќе »

Чеченија забрани „пребавна“ и „пребрза“ музика

Чеченија забрани „пребавна“ и „пребрза“ музика

Музиката која се изведува јавно ќе мора да биде со темпо од 80 до 116 удари во минута, со што се исклучува голем дел од западната поп и техно музика, но и руската химна, која најчесто се свири побавно од 80 удари во минута Отсега во Чеченија, музиката која ќе …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Пендаровски е кандидат на граѓаните, со јасна визија за европска иднина

Ковачевски: Пендаровски е кандидат на граѓаните, со јасна визија за европска иднина

„Стево е граѓански кандидат, поддржан од граѓани, партии, здруженија. Стево не е претседател под контра на партија ниту нечија продолжена рака како што е Силјановска. Стево е кандидат на граѓаните!“, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на граѓанскиот собир во Аеродром на кандидатот за претседател Стево Пендаровски. „Ние имаме план, …

Прочитајте повеќе »

Сахарската прашина е природен феномен, а не намерно труење од воздух

Сахарската прашина е природен феномен, а не намерно труење од воздух

Објава на социјалната мрежа Фејсбук тврди дека сахарската прашина која пред неколку дена ја зафати Европа, е јасен знак дека некој намерно не труе. Ова е невистина, сахарската прашина е природен феномен Сахарската прашина е природен феномен се јавува кога над Сахара се наоѓа циклон, односно вртложно движење, кое го крева песокот во …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Знам дека не им е лесно на пензионерите, во новиот мандат просечната пензија ќе биде 30.000, а минималната 20.000 денари

Ковачевски: Знам дека не им е лесно на пензионерите, во новиот мандат просечната пензија ќе биде 30.000, а минималната 20.000 денари

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервјуто за Фронтлајн се осврна и на состојбата со платите и пензиите во државата како и со животниот стандард на граѓаните, при што посочи дека со правилните политики на Владата предводена од СДСМ, пензиите и платите се зголемија, а во време на најголема економска …

Прочитајте повеќе »

Кузеска: Враќање назад кон режимот на ДПМНЕ може да спречи со глас за членство во ЕУ

Кузеска: Враќање назад кон режимот на ДПМНЕ може да спречи со глас за членство во ЕУ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, Се потврдува она што го говориме- нема никаква промена во ДПМНЕ, тоа е истата режимска партија од минатото. Гледаме обиди на најбрутален начин, со апсење новинар кој објави афера за ДПМНЕ, да се врати ВМРО-МВРО. Нервозата во Белата палата на почеток …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Со ДПМНЕ е можно само враќање назад – во режим и изолација

СДСМ

Со ДПМНЕ е можно само враќање назад во режим и изолација. ДПМНЕ за само два месеци на чело на МВР јасно покажа дека има намера со сила да владее,  доколку ја добие власта. ДПМНЕ го врати ВМРО-МВРО и брутално го уапси новинарот Фуркан Салиу, во обид за замолчување и заплашување, …

Прочитајте повеќе »