Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Kондовецот Агим Красниќи уапсен во Косово, бегалец е од затворот во Штип

Kондовецот Агим Красниќи уапсен во Косово, бегалец е од затворот во Штип

Уапсени се тројца државјани на Северна Македонија во Урошевац, Косово меѓу кои и бегалецот од штипскиот затвор Агим Красниќи. П отврда за ова доаѓа и од косовската полиција од каде преку соопштение информираат дека еден од четворицата бил баран со меѓународна потерница, а истите во октомври лани учествувале во тепачка …

Прочитајте повеќе »

Можеме ли да слушнеме што мислат другите

Можеме ли да слушнеме што мислат другите

Репортажа од Берлин: “Das Unbeschreibliche, hier ist’s getan” (Неописливото, се случи овде) Салата во Берлинската филхармонија таа вечер беше исполнета речиси до последното место. Беа присутни луѓе од сите генерации, средовечни, млади, тинејџери, беа во групи, во двојки или сами, но најинтересни ми се чинеа повозрасните парови. Иако не постои …

Прочитајте повеќе »

Овации за Албанскиот театар и „Диво месо“ во Тирана

Овации за Албанскиот театар и „Диво месо“ во Тирана

Текстот „Диво месо“ од Горан Стефановски, беше напишан и изведен далечната 1979 година. За својата драма „Диво месо“, Горан Стефановски ќе каже: „Кога ја пишував пиесата ‘Диво месо’ мислев дека таа се однесува на минатото. Сега гледам дека се однесувала на иднината“. Вчеравечер, Албанскиот театар од Скопје на покана од …

Прочитајте повеќе »

ДКСК ќе бара одговорност за случајот со Академијата на судии и обвинители

ДКСК ќе бара одговорност за случајот со Академијата на судии и обвинители

Одлуката на Вишиот управен суд која во неколку наврати заврши во корист на ДКСК не охрабрува и ни дава потик во работата, вели претседателката на Антикорупциска, Татјана Димитровска. Во меѓувреме, тече законскиот рок од 15 дена во кој ДКСК планира да покрене иницијатива за одговорност за спроведениот оглас пред надлежните …

Прочитајте повеќе »

На Денот на македонскиот јазик со гордост велиме: СДСМ го заштити и го унапреди македонскиот јазик

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Со многу посветеност, труд и ентузијазам СДСМ ги исполни заложбите за заштита и унапредување на македонскиот јазик. На Денот на македонскиот јазик сите со гордост велиме: СДСМ го заштити и го унапреди македонскиот јазик. Сонот и аманетот на Блаже Конески се исполнети, владата предводена од …

Прочитајте повеќе »

Како балканските гангстери станаа кралеви на кокаинот

Како балканските гангстери станаа кралеви на кокаинот

Слободан Костовски, Бранислав Паневски, Александар Нешиќ… се само дел од балканските гангстери уапсени поради шверц на стотици тони кокаин. Агенцијата Ројтерс го истражува криминалното царство на балканската мафија. Во 2018 година, осудениот шверцер на кокаин Слободан Костовски избега од бразилски затвор и се врати во Европа со лажен пасош. По …

Прочитајте повеќе »

Македонија и „Биг Бенг“: историски лекции

Македонија и „Биг Бенг“: историски лекции

Децата родени во 2004 во новите земји членки на ЕУ сега се студенти, млади бизнисмени или работници. Ние уште упорно стоиме во место. Веројатно со тоа стоење најубаво се топлиме. Пишува: Љупчо Поповски Освен неколкумина кои напиша или кажаа важни зборови за настанот од 1 мај 2004 година кој ја …

Прочитајте повеќе »

„Гордата Гордана“ не можела да му се спротивстави на Мицкоски

Силјановска

Сиљановска-Давкова е претседателски кандидат, а за неколку дена ќе се знае дали ќе биде идниот претседател на државата. Затоа е чудно што онака ноншалантно кажува да не се очекува од неа јавно да му се спротивстави на Мицкоски, кој пак, по двојните избори на 8 мај, можеби ќе стане премиер. …

Прочитајте повеќе »