Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Од ноќеска дизелот поевтинува за два и пол денари

дизел

Еуродизел БС (Д-Е V) од ноќеска ќе се продава за 78 денари за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство ќе чини 77,50 денари за литар Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска ќе поевтинат за два и пол денари за литар, информира Регулаторната комисија …

Прочитајте повеќе »

Народна банка: Инфлацијата се намалува, на среден рок ќе се врати на 2 отсто

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска денеска ги претстави најновите макроекономски проекции Инфлацијата и натаму ќе забавува, годишната стапка на инфлација во октомври била 3,5 отсто, а Народната банка очекува инфлацијата да продолжи да забавува, а на среден рок ќе се врати на историскиот просек од 2 отсто. Гувернерката на …

Прочитајте повеќе »

Најсмртоносниот месец за медиумските работници – по еден новинар дневно го губи животот во Газа

Според Комитетот за заштита на новинари (CPJ) ова е најсмртоносниот месец за новинарите откако се води ваква статистика, односно од 1992 година. Од 7 октомври годинава, убиени се најмалку 39 новинари, осум се повредени, девет се уапсени и тројца се водат како исчезнати Во просек по еден новинар дневно го губи …

Прочитајте повеќе »

СВР Битола: 110 санкции за сообраќајни прекршоци, 85 за брзо возење

Соопштение од СВР Битола Секторот за внатрешни работи Битола во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на СВР Битола санкционирани биле 110 возачи, меѓу кои 85 мерки за возење повеќе од дозволената брзина (60 во населено место и 25 надвор од населено место), …

Прочитајте повеќе »

„Ученички се продаваат за пари”: Детскиот криминал во Тетово е алармантен, институциите не соработуваат

Ученички кои се продаваат за пари, пиштоли во училиштата, употреба на дрога, кражби, зголемено учество на децата во криминал се само дел од девијантните однесувања на учениците во Тетово, беше кажано на работилницата на тема „Улогата на образовните институции и општината во превенцијата на детската деликвенција“, пишува Порталб.мк Ученички кои …

Прочитајте повеќе »

Лукаревска: Наредната година ќе имаме редовни избори, законските рокови ги дефинираат термините

Наредната година ќе имаме редовни избори, законите и уставот ги дефинираат редовните термини, нашиот став го следи принципот на законодавството, еден термин за претседателски, еден за парламентарни, рече заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, во интервју за емисијата „Клик плус“ на Телевизија 21. Ние го следиме принципот на законодавството, еден …

Прочитајте повеќе »

Гир и Маричиќ по европскиот извештај – се бараат реформи и поддршка за уставни измени

Во минатото сме имале и полоши и подобри извештаи, но не сме можеле да одиме напред. Преговорите се почнати, прашањето е дали ќе одиме понатаму. Дали ќе одиме во наредна фаза ќе зависи само од уставните измени, рече вицепремиерот Маричиќ, додека евроамбасадорот Гир побара реформи во интерес на граѓаните Вицепремиерот …

Прочитајте повеќе »

Хамас киднапирал девојка со македонски корени, се апелира за помош и од македонска страна

За ситуацијата алармира Рашел Леви Друмер, професорка од Израел што е родена во Скопје, обраќајќи се на македонски јазик Наама Леви, 19-годишна Израелка со одредени македонски корени, која била борец за мир и контактирала со Палестинците и се борела за мирни разговори меѓу двете страни во Израел, била киднапирана од …

Прочитајте повеќе »