Актуелно

ЗНМ: Во својот говор Мицкоски омаловажуваше новинари

знм

Реакција на ЗНМ на омаловажувањето на новинари од страна на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на непримерната комуникација на Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, преку која јавно се омаловажуваат новинари што известуваат за билатералниот спор со Бугарија. Тој во својот партиски …

Прочитајте повеќе »

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на настанот „Виртуелното е реално: Зајакнување на законодавните рамки за поддршка на телесната автономија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на регионалниот форум „Виртуелното е реално: Зајакнување на законодавните рамки за поддршка на телесната автономија“ што се одржува во организација на канцеларијата на УНФПА во Северна Македонија во соработка со канцеларијата на УНФПА на Балканот. Во своето обраќање на настанот, сопругата на претседателот …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Марин: Меѓусебната силна поддршка со Финска ги јакне соработката и европската иднина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и премиерката на Република Финска Сана Марин, којашто е во работна посета на нашата земја, имаат тет-а-тет средба на која разговараа за повеќе прашања од интерес на двете земји. Во фокусот на средбата Ковачевски-Марин беше поддршката што Република Финска ја добива …

Прочитајте повеќе »

Владина коалиција: Со Декларација потврдуваме избори во 2024 година

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска одржа средба со владината коалиција на која што уште еднаш беа потврдени и реафирмирани стратешките приоритети на Владата  за справување со последиците од глобалната криза и концептот за политичка стабилност на државата. Во продолжение е обраќањето на премиерот Ковачевски во целина: „Повод за денешната …

Прочитајте повеќе »

Еве зошто видеото на Мицкоски нема подолг кадар од 3 секунди, го крие дебаклот на митингот

Еве зошто видеото кое што Христијан Мицкоски го објави нема подолг кадар од 3 секунди. Очајно се обидува да го сокрие дебаклот на митингот на ВМРО-ДПМНЕ што му се случи синоќа. Наместо да ја прифати реалноста и да ја прими порака од граѓаните Мицкоски глуми невешт режисер, крати секвенци, од …

Прочитајте повеќе »

Лажни пророци

Пишува: Зоран Милошески  „Ќе дојде време на лажни пророци што божем во мое име ќе ве збираат по плоштадите…“ „Лажни пророци“, Блаже Конески Денеска во Скопје ВМРО-ДПМНЕ го одржува долгонајавуваниот протест, со намера да предизвика оставка на Владата и предвремени парламентарни избори. За таа цел, во политичките памфлети кои во …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ на протест за промени, власта бара поддршка за менаџирање на кризата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за денеска најавува масовен протест во Скопје со цел „обединување против владата“ и отворање на патот за предвремени избори. Од владејачката коалиција сметаат дека сега не е време за избори. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ в сабота излегува на протест најавувајќи „борба за промени“, а владините коалициони партнери в недела ќе седнат на …

Прочитајте повеќе »

ДВ ексклузивно: Сите детали од францускиот предлог за решавање на бугарско-македонскиот спор

ДВ дојде до двата документи кои се понудени од Франција како решение за надминување на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија: Преговарачката рамка и Нацрт-заклучоците на Советот на ЕУ. Северна Македонија ќе треба да се обврзе да го смени Уставот во брз рок за да ги внесе Бугарите во Преамбулата, …

Прочитајте повеќе »