Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

И денеска високо загадување на воздухот, Скопје 10-ти најзагаден град во светот

загадување скопје

Веќе неколку дена по ред, Скопје се наоѓа на листата на 10-те најзагадени градови во светот. Со US AQI индекс на квалитет на воздухот од 170, македонскиот главен град претпладнево се најде на 10-тата позиција на најзагадени градови. Црвениот аларм за нездрав воздух веќе неколку дена е вклучен на веб-страницата IQAir. Претпладнево во …

Прочитајте повеќе »

Денеска започнува исплатата на декемвриските пензии

Во сите деловни банки денеска започнува готовинската исплата на пензиите во четири групи, според висината на пензијата: За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата ќе се изврши во вторник, 27.12.2022 година; За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата ќе се изврши во среда, 28.12.2022 година; За пензии со висина …

Прочитајте повеќе »

ЈСП го активира бесплатниот превоз поради загадениот воздух

Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје (ЈСП Скопје) ги информираше корисниците на јавен превоз дека, почнувајќи од денеска, се активира мерката бесплатен јавен превоз во главниот град. Причина за воведување на мерката е надминувањето на прагот на алармирање на суспендираните честички со големина до 10 микрометри. За надминувањето на прагот на …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Ветувањето е исполнето, експресниот пат Крупиште-Кочани е пуштен во употреба, обезбедуваме подобро поврзување на источниот регион

Премиерот Димитар Ковачевски, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми денеска присуствуваа и говореа на настан по повод пуштањето во употреба на делница Крупиште-Кочани на експресниот пат Штип-Кочани. Со денешното ставање во функција на 13,7 километри од Крупиште до Кочани и …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Уцени не прифаќам, членството во ЕУ е прашање од врвен државен интерес

Интегрален текст од одговор на новинарско прашање на премиерот Димитар Ковачевски: „Јас потврдив досега, барем вие знаете, дека под уцени не функционирам, ниту под притисоци. Тоа беше така од првиот ден така е и денеска. Изборите ќе бидат во 2024 година и тоа е веќе апсолвирано прашање. Прашањето за уставните …

Прочитајте повеќе »

Во акцијата на „Табановце“ уапсени командир, заменик командир и шест полицајци

Поради злоупотреба на службената положба во синоќешната полициска акција на граничниот премин „Табановце“ се приведени командир, заменик командир, раководител на смена и шест полицајци, изјави денска на брифинг со медиумите министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Спасовски рече дека биле извршени претреси во кабините на граничниот премин, како и во …

Прочитајте повеќе »

САД: Расте бројот на жртви од снежната бура

Над 30 лица загинаа во САД како последица на екстремните студови предизвикани од снежната бура „Елиот“. Се очекува бројот на жртви да расте. Во некои делови од земјата се измерени температури под 40 степени. Снежната бура „Елиот“ веќе три дена беснее во САД. Најмалку 30 лица починаа како последица на екстремните …

Прочитајте повеќе »

Предновогодишната магија низ фотографии од Скопје, Берлин, Варшава, Белград и Брисел

На речиси една недела пред новата 2023 година, празничната магија и атмосфера ги обзема граѓаните. Мета.мк обезбеди цела галерија од фотографии кои ја прикажуваат предновогодишната атмосфера во Скопје, но и во Берлин, Варшава, Белград и Брисел. Сликањето до Дедо Мраз за најмладите, фоткањето пред накитената елка на плоштадите, набавката на …

Прочитајте повеќе »