Актуелно

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ жестоко одработува за странски интереси, свесно шират невистини за отворените прашања со Бугарија и францускиот предлог

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Во изминатиот период целата јавност, сите граѓани, се сведоци на хистерично ширење на невистини поврзани со отворените прашања со соседна Бугарија и т.н. француски предлог, кој се уште не е усогласен на ниво на сите членки на ЕУ и формално не е доставен до нашите …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериуми во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски попладнево преку Фејсбук се огласи во врска со францускиот предлог за тргање на блокадата на Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ. Тој уште еднаш потврдува дека Владата на Република Северна Македонија формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји-членки. Каков и да биде …

Прочитајте повеќе »

ГЕРБ на Бојко Борисов ќе го поддржи кревањето на ветото за Северна Македонија

Лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов денеска објави дека неговата партија ќе го поддржи кревањето на бугарското вето за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ, откако претходно неговата партија заедно со другите опозициски партии не се појавија на продолжението на парламентарната седница, па …

Прочитајте повеќе »

Од 54 седница на Владата: Усвоена Информацијата за реализација на проектот за одмор и рекреација на деца од семејства со социјален ризик и деца корисници на посебен додаток

Владата на денешната редовна 54 седница, ги разгледа и утврди Предлог-законот за заштита на потрошувачите по скратена постапка и Информацијата за потребата од изготвување на Закон за нефер трговски практики со цел заштита на правата на потрошувачите. Со овие предложени закони, Република Северна Македонија ќе биде првата земја во регионот …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Со глоби до 10.000 евра и забрана за вршење на дејност до две години ќе се санкцинираат трговците кои работат со нечесни трговски практики

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на предлог на Министерството за економија, Владата денеска го усвои новиот Предлог закон за заштита на потрошувачи. Во прилог Ви го доставуваме говорот на министерот од оваа прес-конференција: „На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница го усвои …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Непостоечки економски геноцид и наводни спасувачки блокади на институциите – спин до спин во говорот на Мицкоски

Иако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како што вели во својот говор, самиот се смета за „прв меѓу еднаквите кој ја добил големата одговорност да го предводи народот со бајракот на слободата кон промени и подобра иднина за нашата Македонија“, во својот говор, кој изобилуваше со спинови, не даде доволно …

Прочитајте повеќе »

Отворено писмо на СДММ до европските лидери за почеток на преговори со ЕУ

Социјалдемократската младина на Македонија заедно со подмладоци на сестринските партии од регионот, напиша отворено писмо до европските лидери во кое се бара почеток на преговарачкиот процес меѓу Европската Унија и Западен Балкан. Во писмото е потенцирано дека интеграцијата на Западен Балкан во Европската Унија е прашање на безбедност и дека …

Прочитајте повеќе »

Се случи ли народ на митингот на ВМРО-ДПМНЕ?

Ерол Ризаов

Не ни се пишува ништо добро бидејќи и ова „случување на народот“ е исто како и во изминатите 35 години на митингување. Пишува Ерол Ризаов. Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, имал само десет години кога првпат е употребена многу примамливата митингашка крилатица: „Десио се народ“. Поради детската возраст тогаш, …

Прочитајте повеќе »