Apple iPhone 15

Apple ја претстави серијата 15 на iPhone

По неколку месеци и месеци гласини, Apple конечно ја претстави серијата iPhone 15. Добивме четири модели – iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max.

OLED екраните на iPhone 15 (6,1-инчи) и iPhone 15 Plus (6,7-инчи) се опремени со Dynamic Island и стапка на освежување од 60 Hz и максимална осветленост од 2000 nits. Под хаубата се наоѓа минатогодишниот чип A16 Bionic познат по моделот iPhone 14 Pro. Нема големи промени во дизајнот, но Apple воведе неколку нови функции. Прво, се збогуваше со приклучокот Lightning и го претстави USB-C.

Apple iPhone 15

Новата генерација има подобри опции за фотографирање благодарение на новата главна камера од 48 MP со OIS стабилизација со поместување на сензорот, а исто така има и ултра-широка камера од 12 MP и предна селфи камера од 12 MP. Apple може да се пофали и со подобри фотографии за портрет и подобар ноќен режим. Капацитетот на батериите не е откриен. Вреди да се спомене и поддршката за Emergency SOS и подобрената функција за известување обезбедена од Dynamic Island.

Цената на iPhone 15 е 799 долари или 899 долари во случајот на iPhone 15 Plus за верзијата од 128 GB.

Моделите iPhone 15 Pro и Pro Max добија малку потенки титаниумски рамки. На страната има ново копче за акција за, на пример, отворање на камерата. Екранот на Pro моделот е 6,1-инчен или 6,7-инчен на Pro Max моделот. Под хаубата се наоѓа нов A17 Pro чип од 3 nm со поддршка за следење зраци.

Љубителите на фотографијата ќе бидат задоволни, бидејќи Apple постави главна камера од 48 MP, ултра широка камера од 12 MP и перископска телефото камера од 12 MP со 5x оптички зум во случајот со моделот Pro Max или телефото камера од 12 MP со 3x оптички зум во Pro моделот. Селфи камерата е 12 MP. RAM меморијата и капацитетот на батеријата не се специфицирани, но батеријата се полни жично и безжично кај сите модели.

Моделот iPhone 15 Pro (128 GB) чини 999 долари, додека iPhone 15 Pro Max (256 GB) чини 1.199 долари.

Сите модели ќе бидат достапни за преднарачка а почетокот на продажбата е закажан за 22 септември.

Прочитајте повеќе

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Меѓу гостите во Скопје се претседателите на Албанија, Косово, Црна Гора, но и шефот на …