Техника

Вести од науката и за технолигија.

Со мијалник во рацете, Илон Маск влезе во седиштето на Твитер

мијалник во рацете, Илон Маск

Американскиот милијардер Илон Маск објави видео на кое се гледа како влегува во седиштето на Твитер носејќи мијалник во рацете, со што ги зголеми шпекулациите за судбината на плановите за преземање на компанијата, пренесува Би-Би-Си. Крајниот рок за извршување на договорот за преземање на Твитер, вреден 44 милијарди американски долари, истекува утре. …

Прочитајте повеќе »

Доаѓа крајот на споделувањето лозинки за гледање на Нетфликс

нетфликс

Од почетокот на 2023 година, Нетфликс ќе започне да наплаќа дополнителни средства на оние корисници што ќе ја споделат нивната лозинка на други лица, пишува CNET. Нетфликс сака да ги примора оние што гледаат бесплатно филмови и серии на нивната платформа да платат за ваквите услуги. На Нетфликс ќе се воведе систем …

Прочитајте повеќе »

Со помош на вештачка интелигенција Франција откри илјадници непријавени базени

базен

Илјадници непријавени приватни базени беа откриени во Франција со помош на вештачка интелигенција, што на француските даночни власти им донесе неочекувани приходи. Од откриените над 20.000 базени, властите собрале приходи во износ од околу 10 милиони евра, јавија француските медиуми, а пренесе „Би-би-си“. Базените се предмет на повисоки даноци на имот бидејќи …

Прочитајте повеќе »

„Плејстејшн“ тужен за 5 милијарди фунти во Велика Британија поради прескапи игри

Контролер за плејстејшн

„Сони Плејстејшн“ се соочува со тужба од 5 милијарди фунти во Велика Британија поради обвиненијата дека ги оштетила клиентите со прескапи видео игри и со дополнителните трошоци за време на играњето, пренесе „Би-би-си“. Во покренатата правна постапка се тврди дека „Плејстејшн“ го прекршил законот за конкуренција, наметнувајќи нефер услови за развивачите и …

Прочитајте повеќе »

Ако се користи транспарентно, вештачката интелигенција ветува понатамошен развој во корист на човештвото

вештачката интелигенција илустрација

„И покрај капацитетите кои ги имаме, работната сила кај нас, а ова најверојатно важи и за целиот регион, сѐ уште е доволно евтина за да нема доволно интерес за автоматизација со ВИ, па заради тоа можеби ја имаме перцепцијата дека заостануваме“ – Д-р. Петре Ламески, продекан на ФИНКИ. Минатата недела …

Прочитајте повеќе »

Инженер во Google смета дека вештачката интелигенција на компанијата „оживеала“ и е чувствителна

Гугл Google

Суспензијата на инженерот на „Гугл“ (Google), кој тврдеше дека компјутерскиот чет-бот на кој работел станал чувствителен и расудувал како човечко суштество, покрена нови прашања околу капацитетот и тајноста на светот на вештачката интелигенција, пишува „Гардијан“. Технолошкиот гигант „Гугл“ го стави на отсуство вработениот инженер Блејк Лемоин, откако тој објави транскрипти …

Прочитајте повеќе »

Илон Маск го презема Твитер, зделката е вредна 44 милијарди долари

Илон Маск

Одборот на директори на Твитер најпосле се согласи – Илон Маск е новиот сопственик на една од најпопуларните и активни социјални мрежи во светот, Твитер, што ја откупи со склопување на договор вреден 44 милијарди долари. Ваквиот потег може да значи големи промени во начинот на кој што функционира оваа …

Прочитајте повеќе »

Твитер претстави нова верзија која ја заобиколува цензурата на информации од руските власти

Твитер

Твитер лансираше своја нова верзија со заштитена приватност дизајнирана за да ја заобиколи цензурата и надзорот на руската влада за текот на информации во врска со конфликтот во Украина кој трае повеќе од две недели. Станува збор за „onion“ верзија кон која корисниците можат да пристапат преку спуштање на пребарувачот Tor што им овозможува пристап и …

Прочитајте повеќе »