Техника

Вести од науката и за технолигија.

Samsung технологиите со 44 награди за иновации на CES 2021

Samsung технологиите со 44 награди за иновации на CES 2021

На овогодинешниот Саем за електроника за широка потрошувачка CES 2021, дури 44 од најновите производи и услуги на компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. освоија награди за иновации, признание што препознава извонреден дизајн и инженерство на најсовремени технологии, вклучувајќи и четири награди за Best of Innovation. Меѓу добитниците на CES 2021 …

Прочитајте повеќе »

Ултимативно гејминг искуство со Neo QLED и QLED телевизори

Ултимативно гејминг искуство со Neo QLED и QLED телевизори

Компанијата Samsung Electronics објави дека најновите модели на Neo QLED и QLED телевизори сега доаѓаат со последните гејминг подобрувања, создадени во комбинација со веќе развиени партнерски решенија. Најновите модели на Neo QLED и QLED телевизори во 2021 година сега исто така ги обезбедуваат и можностите на наградуваните Samsung гејминг монитори …

Прочитајте повеќе »

Најновите паметни телефони на Samsung Galaxy S21 серијата наскоро и во Македонија

Најновите паметни телефони на Samsung Galaxy S21 серијата наскоро и во Македонија

По глобалниот Unpacked настан, компанијата Samsung Electronics на локалниот виртуелен настан ги претстави најновите водечки модели – Galaxy S21, S21 + и S21 Ultra паметните телефони, како и Galaxy Buds Pro безжичните слушалки. Овој нстан обедини познати личности и претставници на медиумите од осум земји во регионот на кои работи …

Прочитајте повеќе »

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди – S21 и S21+

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди - S21 и S21+

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. денес ги претстави Galaxy S21 и Galaxy S21+ паметните телефони, најновите водечки уреди со нов дизајн, камера од професионален ранг за корисници од сите нивоа на умешност и најнапредн процесор кој е некогаш користен на Galaxy уредите. Создаден според начинот на кој корисниците живеат сега, …

Прочитајте повеќе »

Достапна нова мобилна апликација „Дарувај Крв“ за крводарители

Достапна нова мобилна апликација „Дарувај Крв“ за крводарители

„Дарувај Крв“ е нова мобилна апликација наменета за сите оние што даруваат или сакаат да даруваат крв. Апликацијата ќе покажува крводарителски акции што се организираат низ Македонија од разни здруженија, со цел полесно информирање каде и кога може да се спаси живот. Во моментов „Дарувај Крв“ е достапна само за Андроид …

Прочитајте повеќе »

Samsung Electronics ги претстави Neo QLED, MicroLED и Lifestyle линијата телевизори во склоп на саемот CES 2021

Samsung Electronics ги претстави Neo QLED, MicroLED и Lifestyle линијата телевизори во склоп на саемот CES 2021

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. го претстави портфолиото на Neo QLED, MicroLED и Lifestyle телевизори за 2021 година, за време на првиот виртуелен настан First Look пред најголемиот саем за потрошувачка електроника CES 2021. Со новата линија, Samsung ја нагласува својата посветеност на прилагодливоста, одржливоста и иновативноста, благодарение на подобрувањата …

Прочитајте повеќе »

Започнува одбројувањето до Samsung Galaxy Unpacked 2021 – Welcome To The Everyday Epic

Започнува одбројувањето до Samsung Galaxy Unpacked 2021 - Welcome To The Everyday Epic

Во изминатите години, мобилните технологии заземаа важно место во нашите животи, бидејќи поголемиот дел од својата работа и слободното време го поминувавме во контакт со нив. Таквата ситуација со себе донесе и неминовна потреба за уреди, кои можат да ги олеснат секојдневните активности и да го подигнат корисничкото искуство на …

Прочитајте повеќе »

Новите Samsung MicroLED телевизори од 110 инчи овозможуваат и до четири различни содржини во текот на гледањето

Новите Samsung MicroLED телевизори од 110 инчи овозможуваат и до четири различни содржини во текот на гледањето

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. денес го објави лансирањето и претпродажбата на иновативните MicroLED телевизори од 110 инчи во Кореја. Samsung MicroLED носи светлост и квалитет на бојата што го прават единствен на пазарот, благодарение на напреднатата LED технологија на екраните. Првиот Samsung MicroLED екран беше претставен во 2018 година …

Прочитајте повеќе »