Техника

Вести од науката и за технолигија.

Samsung Neo QLED телевизорите добитници на првиот официјален сертификат за гејминг

Samsung Neo QLED телевизорите добитници на првиот официјален сертификат за гејминг

Компанијата Samsung Electronics објави дека годинешната Neo QLED серија на телевизори е добитник на првиот официјален сертификат за гејминг во ТВ индустријата. Станува збор за Gaming TV Performance сертификатот, што го издава познатиот германски инженерски институт Verband Deutscher Elektrotechniker, а Neo QLED телевизорите заслужено се здобија со истиот, благодарение на …

Прочитајте повеќе »

Новите Samsung Galaxy A52 и A72 – врвна технологија по прифатлива цена

Новите Samsung Galaxy A52 и A72 - врвна технологија по прифатлива цена

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd ја претстави најновата Galaxy A серија телефони, односно моделите A52 и A72, правејќи ги моќните иновации достапни за секого. Оваа серија на корисниците им овозможува да комуницираат и да се изразуваат со помош на врвната камера, да се препуштат на беспрекорното искуство што го нуди …

Прочитајте повеќе »

Samsung One UI 3.1 ажурирањето носи моќни опции од Galaxy S21 во Galaxy S20, Galaxy Note20 и Galaxy Z сериите

Samsung One UI 3.1 ажурирањето носи моќни опции од Galaxy S21 во Galaxy S20, Galaxy Note20 и Galaxy Z сериите

Компанијата Samsung Electronics го претстави One UI 3.1 ажурирањето за Galaxy S20 (Galaxy S20, Galaxy S20 +, Galaxy S20 Ultra, Galaxy S20 FE), Galaxy Note20 (Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra), Galaxy Z Fold2 и Galaxy Z Flip сериите од паметни телефони. Ова софтверско ажурирање, кое првпат дојде со Galaxy S21 …

Прочитајте повеќе »

Flex mode режим на работа или како да го извлечете максимумот од вашиот Galaxy Z Fold2 паметен телефон

Flex mode режим на работа или како да го извлечете максимумот од вашиот Galaxy Z Fold2 паметен телефон

Galaxy Z Fold2 продолжува таму каде што Galaxy Fold застана, потпирајќи се на најдобрите Samsung иновации во класата на флексибилни телефони. Комбинирајќи поголем надворешен екран, масивен главен дисплеј и сестран систем на камера, овој уред обезбедува широк спектар на можности за деловна продуктивност и забава. Сите овие опции се можни …

Прочитајте повеќе »

Samsung технологиите со 44 награди за иновации на CES 2021

Samsung технологиите со 44 награди за иновации на CES 2021

На овогодинешниот Саем за електроника за широка потрошувачка CES 2021, дури 44 од најновите производи и услуги на компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. освоија награди за иновации, признание што препознава извонреден дизајн и инженерство на најсовремени технологии, вклучувајќи и четири награди за Best of Innovation. Меѓу добитниците на CES 2021 …

Прочитајте повеќе »

Ултимативно гејминг искуство со Neo QLED и QLED телевизори

Ултимативно гејминг искуство со Neo QLED и QLED телевизори

Компанијата Samsung Electronics објави дека најновите модели на Neo QLED и QLED телевизори сега доаѓаат со последните гејминг подобрувања, создадени во комбинација со веќе развиени партнерски решенија. Најновите модели на Neo QLED и QLED телевизори во 2021 година сега исто така ги обезбедуваат и можностите на наградуваните Samsung гејминг монитори …

Прочитајте повеќе »

Најновите паметни телефони на Samsung Galaxy S21 серијата наскоро и во Македонија

Најновите паметни телефони на Samsung Galaxy S21 серијата наскоро и во Македонија

По глобалниот Unpacked настан, компанијата Samsung Electronics на локалниот виртуелен настан ги претстави најновите водечки модели – Galaxy S21, S21 + и S21 Ultra паметните телефони, како и Galaxy Buds Pro безжичните слушалки. Овој нстан обедини познати личности и претставници на медиумите од осум земји во регионот на кои работи …

Прочитајте повеќе »

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди – S21 и S21+

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди - S21 и S21+

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. денес ги претстави Galaxy S21 и Galaxy S21+ паметните телефони, најновите водечки уреди со нов дизајн, камера од професионален ранг за корисници од сите нивоа на умешност и најнапредн процесор кој е некогаш користен на Galaxy уредите. Создаден според начинот на кој корисниците живеат сега, …

Прочитајте повеќе »