Ковачевски

Ковачевски го добива мандатот за состав на новата Влада

Претседателот Стево Пендаровски денеска во 13 часот во претседателската „Вила Водно“, ќе му го врачи мандатот за состав на новата влада на Северна Македонија на лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Одлуката за именување на новиот лидер на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за мандатар е донесена на завчерашната седница на Централниот одбор на најголемата владејачката партија.

Прочитајте повеќе

Партиите договорија датум за избори: на 24 април прв круг претседателски, на 8 мај парламентарни и втор круг претседателски избори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, даде изјава по лидерската средба што се одржа на негова …