ААВМУ: Радиодифузерите да ја прилагодат програмата за деновите на жалост

ААВМУ: Радиодифузерите да ја прилагодат програмата за деновите на жалост

Поради деновите на жалост, денеска и утре, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ), упати препораки за радиодифузерите за соодветно емитување програма.

„Емитувањето на забавните шоу програми, хумористичните емисии или играната програма од жанрот комедија да се одложи за други денови од седмицата. Доколку тоа го дозволуваат веќе склучените договори, препорачливо е овие два дена да не се емитува рекламирање“, порача ААВМУ во насоките дадени по вчерашната тешка автобуска несреќа на автопатот Скопје – Тетово близу селото Ласкарци, која однесе 14 животи.

Истовремено, како што посочува радиодифузниот регулатор, Јавниот радиодифузен сервис и радиостаниците коишто доброволно пријавиле дека ќе емитуваат одреден процент домашна музика од македонски автори и автори од етничките заедници, во двата дена на жалост, денеска и утре, се ослободуваат од оваа обврска.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Обвинителство: Врховниот судија Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Јавен обвинител предложи притвор само за првоосомничениот кој е затекнат при извршување на кривичното дело, …