Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за еден денар за литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство се намалува за половина денар, а малопродажната цена на мазутот се зголемува за половина денар.

Со новите измени, од полноќ, литар ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе чини 80,5 денари, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе чини 82,5 денари, дизел горивото ќе чини 70,5 денари.

Маслото за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе чини 68,5 денари, а мазут М-1 НС – 41 денар, информираат во РКЕ.

Прочитајте повеќе

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Седумнаесет припадници на затворската полиција се уапсени во голема полициска акција, информираат од Обвинителството за …