Цената на руската нафта ограничена на 60 долари за барел

Цената на руската нафта ограничена на 60 долари за барел

По неколкумесечни преговори на западните сојузници, земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Кон ваквото ограничување се приклучија и земјите од Г-7, како и Австралија. САД сметаат дека новото ограничување на цената на руската нафта веднаш ќе го намали најважниот извор на приходи на Путин што ги користи за војната во Украина, пренесува Би-би-си.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен рече дека ограничувањето, кое беше официјално одобрено од западните сојузници во петокот, доаѓа по неколку месеци напорна работа.

Ограничувањето ги спречува земјите да плаќаат повеќе од 60 долари за барел за извоз на руска сурова нафта преку море. Оваа казнена мерка кон Русија треба да стапи на сила најрано на 5 декември.

Земјите со низок и среден приход кои беа силно погодени од високите цени на енергијата и храната особено ќе имаат корист од ограничувањето, рече американската министерка Јелен.

Таа рече дека ваквата мерка дополнително ќе ги ограничи финансиите на рускиот претседател Владимир Путин и ќе ги ограничи изворите на приходи што тој ги користи за финансирање на неговата брутална инвазија, истовремено избегнувајќи го нарушувањето на глобалното снабдување што би можело да ги зголеми цените на бензинот низ целиот свет.

„Со оглед на тоа што руската економија веќе се намалува и нејзиниот буџет сè повеќе се намалува, ограничувањето на цената веднаш ќе го намали најважниот извор на приходи на Путин“, рече таа во изјавата.

Ограничувањето на цените беше поставено во септември од групата на нации Г-7 (САД, Канада, Велика Британија, Франција, Германија, Италија, Јапонија и ЕУ), во обид да се погоди способноста на Москва да ја финансира војната во Украина.

Европската Унија во петокот го одобри ограничувањето на цената, за што беше потребен договор од сите нејзини земји-членки, откако ја убеди Полска да го поддржи.

Полска ја објави својата поддршка откако беше уверена дека ограничувањето ќе се задржи на 5 отсто пониско од пазарната стапка.

Беше објавено дека ЕУ сака да го постави ограничувањето на 65-70 долари, но тоа беше отфрлено од Полска, како и од Литванија и Естонија како превисоко.

Варшава сакаше вредноста да биде што е можно пониска и се држеше додека го испитуваше механизмот за приспособување што ќе ја задржи границата под пазарната стапка како што се менуваше цената на нафтата.

Во заедничката изјава, Г-7, ЕУ и Австралија рекоа дека одлуката за воведување ограничување на цените е донесена за да се спречи Русија да профитира од нејзината воена агресија против Украина.

Британскиот канцелар Џереми Хант рече дека Обединетото Кралство нема да се колеба во својата поддршка и ќе продолжи да бара нови начини за затегнување на финансиските текови на Путин.

Договорот за ограничување на цената доаѓа само неколку дена пред да стапи на сила забраната ширум ЕУ за руската сурова нафта увезена по морски пат, која исто така стапува на сила на 5 декември.

Западните сојузници на Украина, исто така, планираат да ја одбијат достапноста на танкери кои доставуваат руска нафта до земјите кои не се придржуваат до ценовната граница. Ова ќе ѝ отежне на Русија да продава нафта над таа цена.

Русија ја осуди донесената одлука, велејќи дека нема да ги снабдува со нафта оние земји кои воведоа ограничување на цената.

Високиот руски политичар Леонид Слуцки, кој претседава со Комитетот за надворешни работи за новинската агенција ТАСС изјави дека ЕУ ја загрозува сопствената енергетска безбедност со ограничувањето.

Иако мерките сигурно ќе ги почувствува Русија, ударот делумно ќе биде ублажен со нејзиниот потег да ја продава својата нафта на други пазари како Индија и Кина, кои во моментов се најголемите поединечни купувачи на руска сурова нафта.

Пред војната, во 2021 година, повеќе од половина од извозот на нафта на Русија одеше во Европа, според Меѓународната асоцијација за енергија. Германија беше најголем увозник, а потоа следеа Холандија и Полска. Но, по војната во Украина, земјите на ЕУ се обидуваат да ја намалат нивната зависност. САД веќе ја забранија руската сурова нафта, додека Велика Британија планира постепено да ја укине до крајот на годината.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Фатмир Битиќи пензиите

Битиќи: Власта манипулира, пензиите всушност ќе се зголемат само за 1.000 денари

Во „Дневен клик“ на ТВ21 пратеникот на СДСМ, Фармир Битиќи рече дека новата влада манипулира …