Денеска и во текот на неделата нестабилно време со локален дожд

Денеска и во текот на неделата нестабилно време со локален дожд

Денеска на повеќе места во земјата ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме, со интензивен пороен дожд за кратко време, силен ветер и појава на град. Повеќе врнежи се очекуваат во западните, северните и централните делови каде локално се очекува да наврнат над 30 л/м2.

Од утре времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд.

Прочитајте повеќе

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Едни од најчестите индикатори на климатските промени се надминувањата на екстремните температурни вредности, а УХМР …