Денеска нови 868 случаи на ковид-19

Денеска нови 868 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.654 тестирања, а регистрирани се 868 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 424
-Прилеп 72
-Куманово 42
-Битола 34
-Охрид 31
-Тетово 28
-Кавадарци 27
-Неготино 26
-Велес 21
-Гевгелија 20
-Гостивар и Кочани по 15
-Штип 14
-Крива Паланка и Крушево по 11
-Струга и Берово по 10
-Струмица 9
-Валандово и Демир Капија по 8
-Богданци 6
-Кичево и Ресен по 5
-Пробиштип и Демир Хисар по 3
-Радовиш, Македонски Брод и Пехчево по 2
-Свети Николе, Делчево, Кратово и Дојран по 1
Починати се 15 лица, 5 пациенти од Скопје (86г,81г,72г,71г,64г), по 2 пациенти од Тетово (72г,59г) и Охрид (78г,57г), и по 1 пациент од Прилеп (80г), Куманово (71г), Штип (64г), Кавадарци (65г), Битола (73г) и Неготино (74). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 397 оздравени пациенти од:
-Скопје 178
-Прилеп 36
-Тетово 20
-Гевгелија 17
-Куманово и Струмица по 16
-Битола 15
-Велес 11
-Гостивар и Кочани по 8
-Берово 5
-Штип и Крушево по 4
-Валандово 3
-Ресен, Пробиштип и Богданци по 2
-Кавадарци, Струга, Кичево, Дебар, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод по 1
Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.

Прочитајте повеќе

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Одлуката на надлежните следува откако родители реагираа на социјалните мрежи и негодуваа децата да бидат …