ковид

Денеска нови 947 случаи на ковид-19, бројот на активни случаи над 10.000, починаа 21 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.450 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 453, Прилеп – 65, Велес – 56, Неготино – 44, Кавадарци – 41, Штип – 30, Тетово – 29, Куманово – 26, Струмица – 22, Гостивар и Битола – по 21, Охрид – 19, Гевгелија – 18, Кочани – 17, Струга – 12, Крива Паланка и Крушево – по 9, Ресен – 7, Берово и Кратово – по 6, Делчево и Демир Капија – по 5, Дебар, Радовиш и Богданци – по 4, Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево – по 2.

Во изминатово деноноќие пријавени се вкупно 21 починато лице. Починати се 6 пациенти од Скопје (91г, 90г, 87г, 66г, 68г, 78г), 3 пациенти од Берово (59г, 51г, 70г), по 2 пациенти од Куманово (72г, 71г), Велес (82г, 56г), Неготино (79г, 79г), Гевгелија (83г, 59г) и по 1 пациент од Кочани (66г), Крушево (74г), Богданци (54г) и Демир Капија (75г). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, два пациенти во домашни услови.

Регистрирани се 397 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Прилеп – 41, Кавадарци – 34, Куманово – 20, Велес – 16, Неготино – 15, Битола и Крива Паланка – по 14, Тетово – 11, Гевгелија – 8, Ресен, Пробиштип и Богданци – по 5, Гостивар, Штип, Струмица, Делчево и Кратово – по 4, Кичево и Крушево – по 3, Берово и Валандово – по 2, Струга, Свети Николе, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 555.367 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 110.209, бројката на оздравени пациенти е 96.570, а на починати е 3.265. Во моментов, бројот на активни случаи со ковид-19 изнесува 10.374, од кои најголемиот дел (5.017 активни случаи) се од Скопје.

Прочитајте повеќе

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

На првите повеќепартиски избори во 1990 година е избран за собраниски пратеник. Претседател на Собранието …