Џафери утре во Бугарија на ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО

Џафери утре во Бугарија на ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска и утре е во официјална посета на Република Бугарија. Тој утре ќе присуствува седницата на која што ќе се ратификува Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во Народното собрание на Република Бугарија.

Од македонското собрание информираат дека по ратификацијата, Џафери ќе има средба со претседателката на Народното Собрание на Бургија, Цвета Карајанчева со која ќе дадат заеднички изјави за медиуми.

Во рамките на посетата предвидена е и средба со вицепремирката и министерка за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева.

Протоколот за членство во НАТО прва го ратификуваше Грција, а досега тоа го направија и Словенија и Албанија.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

пожари стрништа ниви

За три години нема ниту една пресуда за предизвикување шумски пожар

Од обвинителството за Мета.мк брифираат дека во државата нема регистар на шуми и обвинителството тешко може …