Дизелот и екстра-лесното масло ќе поевтинат за два и пол денари, бензините остануваат со стари цени

Дизелот и екстра-лесното масло ќе поевтинат за два и пол денари, бензините остануваат со стари цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,13 отсто. Од ноќеска цените на дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за 2 и пол денари за литар, додека цените на останатите нафтени деривати не се менуваат.

Дизелот ќе се продава за 87 денари за литар, додека екстра-лесното масло ќе може да се набави за 85 денари за литар. Еуросупер БС-95 и понатаму ќе чини 90,50 денари за литар и Еуросупер БС-98 останува со старата цена од 92,50 денари за литар.

Прочитајте повеќе

полиција полицајци

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

Тие се сомничат дека на 04.07.2024 околу 23.00 часот на ул.„Даме Груев“ во Скопје, при …