Филипче: Земјава ќе добие вакцини преку три механизми, доволни за 60 отсто од населението

Филипче: Земјава ќе добие вакцини преку три механизми, доволни за 60 отсто од населението

Во земјава се очекуваат три пратки од по 800.000 вакцини кои ќе бидат добиени преку „Ковакс“ механизмот, преку директните преговори со „Фајзер“ и преку Европската Унија, со што вакцинирани ќе бидат еден милион и двеста граѓани или скоро 60 отсто од населението, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

„Предвидувањето е дека треба да се постигне колективен имунитет, какви што се и предвидувањата во сите други земји. Преку „Ковакс“ механизмот 833 илјади дози, 800 илјади дози преку директната спогодба со Фајзер и 800 илјади дози со кои веќе аплициравме и добивме поддршка од Канцеларијата на европската делегација кај нас“, рече министерот.

Како што додаде тој, пристигнало и писмо за најава од „Ковакс“ механизмот дека е можно вакцините да стигнат на крајот на јануари или почетокот на февруари. Според писмото станува збор за вакцината на „Фајзер“, а потоа следна што доаѓа е вакцината на „АстраЗенека“.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Царинска управа колаж медикаменти

Царинска управа: Спречен шверц на 1,7 тони медикаменти штетни по здравјето на граѓаните

Царински службеници на влез на Меѓународен Аеродром Скопје спречија шверц на 1,7 тони медикаменти, Силденафил …