Фотографија на денот: 20 години од нападите на 11 септември

Денеска се навршуваат 20 години од терористичките напади на 11 септември 2001 година во САД.

Во нападите загинаа речиси три илјади луѓе. Членови на терористичката мрежа Ал Каида насочија три киднапирани авиони кон кулите близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и Министерството за одбрана во Вашингтон. Четвртиот авион се урна во сојузната држава Пенсилванија, откако патници им се спротивставиле на киднаперите.

САД ја одбележуваат 20-годишнината од нападите со низа манифестации. Според претседателот Џо Бајден, најсилната особина на земјата е националното единство. На нашата #ФотографијаНаДенот човек гледа кон „Почит во светлина“, уметничка инсталација во Долен Менхетн, која прво беше претставена шест месеци по нападите од 11 септември, а оттогаш може да се види секоја година на годишнината од нападите.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Напад со нож Германија

Повредени четворица ученици во напад со нож во германско училиште

Првичните сознанија се дека осомничениот напаѓач, кој сега е во притвор, е 17-годишен ученик во …