Избори во Полска: Крај на владеењето на ПиС?

Владејачката партија Право и Правда, според излезните анкети е пред победа на парламентарните избори во Полска, но без мнозинство за формирање влада. Ова би отворило можност за здружената опозиција да формира нова влада.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Напад со нож Германија

Повредени четворица ученици во напад со нож во германско училиште

Првичните сознанија се дека осомничениот напаѓач, кој сега е во притвор, е 17-годишен ученик во …