Митрески: СДСМ е за воведување фингерпринт, ВМРО-ДПМНЕ да не бара алиби за поразот што ги очекува на локалните избори

Митрески: СДСМ е за воведување фингерпринт, ВМРО-ДПМНЕ да не бара алиби за поразот што ги очекува на локалните избори

Соопштение за јавност

СДСМ е за фингерпринт на локалните избори и не е против како што лаже ВМРО-ДПМНЕ, но секогаш кога станува збор за измени на Изборниот законик тогаш мора да обезбедиме консензус како и сите политички чинители треба да се согласат за измени во Изборниот Законик, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ во Собранието, Јован Митрески во одговор на новинарски прашања.

„Оние дилеми кој што се јавуваат кај другите политички чинители се поврзани со тоа што може или треба да се направат измени во Законот за да се префрлат базите на податоци од МВР и се поставува дилемата што ако во случај во текот на денот на гласање се случи некаков дефект, паѓање на мрежа и слично, дали треба да биде прекинато гласањето или треба да има и други опции, како би гласале граѓаните. СДСМ и коалицијата што ја предводи во Собранието се за воведување фингерпринт, но од друга гледна точка, лагите на ВМРО-ДПМНЕ мислам дека се само барање алиби за изборниот пораз којшто ќе се случи на локалните избори и мислам дека е уште рано да зборуваат за тоа односно да не плачат уште сега за тоа што ќе се случи“ посочи Митрески.

Во однос на работата на Собранието, координаторот Митрески посочи дека опозицијата и натаму продолжува да ја блокира работата на Собранието и дека со претседателот Џафери на редовни и вонредни координации ќе се наоѓаат решенија за натамошното функционирање на Парламентот.

„Опозицијата прво ги блокираше измените на Деловникот за да може пратеници кои се позитивни или се во изолација да работат од далечина, а кога имаме такви случаи во мнозинството, тогаш не доаѓаат, за да не се изгласаат законите. Во однос на работата на опозицијата од албанскиот политички блок, станува збор за невидена контрадикторност. Значи тие што се во коалиција, тие кои најавуваа ново парламентарно мнозинство, едни на други, како што е Законот за државјанство, ама на крајот блокирано е Собранието. Денеска стигнаа најави за блокирани на Законот за прекршоци со 2.000 амандмани. Станува збор за блокирање на закон каде што ги зголемуваме казните на сите кои наштетуваат на животната средина. И наместо во таа борба да влеземе посилно, ние имаме блокада од страна на албанската опозиција. Ова очигледно е блокада на Собранието и во следниот период со претседателот Џафери треба да разговараме за тоа како ќе излеземе од оваа ситуација, заклучи Митрески.

Прочитајте повеќе

Филипче: Да се мобилизираме, во ваши раце е одлуката за подобра иднина

Филипче: Да се мобилизираме, во ваши раце е одлуката за подобра иднина

Интегрален говор на носителот на листата во изборната единица 4, д-р Венко Филипче, на синоќешниот …