Мутираниот коронавирус од Велика Британија „долета“ и во Германија

Мутираниот коронавирус од Велика Британија „долета“ и во Германија

Германските власти во четвртокот го потврдија присуството на новиот сој на коронавирус на германско тло, со што ги засилија стравувањата дека тој може да започне да се шири надвор од Велика Британија и од Јужна Африка.

Жена која долета од лондонскиот аеродром Хитроу оваа недела беше позитивна на аеродромот во Франкфурт. Понатамошната генетска анализа на примерокот во лабораторија во Берлин идентификуваше случај на Б.1.1.7, како што е познат новиот вид, соопштија властите во германската покраина Баден-Виртемберг.

Текстот во целост можете да го прочитате на веб сајтот од DW на македонски.

Прочитајте повеќе

Коалицијата во ЕУ за признавање на Палестина сѐ посилна

Коалицијата во ЕУ за признавање на Палестина сѐ посилна

Иницијативата за признавање на Палестина како држава ја покренаа Шпанија и Ирска. Сега се приклучуваат …