На 7 јули Грција ќе оди на предвремени парламентарни избори

На 7 јули Грција ќе оди на предвремени парламентарни избори

Откако на неодамнешните локални избори и на изборите за Европскиот парламент неговата партија Сириза доживеа пораз, грчкиот премиер Алексис Ципрас потврди дека предвремените парламентарни избори ќе бидат одржани на 7 јули. Во интервју за ЕРТ, Ципрас изјави дека во понеделник, од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ќе побара распишување на избори. Ципрас на власт дојде дојде во 2015 година.

Прочитајте повеќе

Трамп пред суд: Прв кривичен процес против екс-претседател

Трамп пред суд: Прв кривичен процес против екс-претседател

За првпат во американската историја денеска почнува кривичен судски процес против еден поранешен американски претседател. …