Денеска ќе преовладува претежно облачно и студено време, попладне и во вечерните часови ќе има врнежи од снег кои ќе бидат позастапени и пообилни во западните делови. Во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, која во западните делови значително ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер претпладне од јужен, а попладне од северозападен правец. Максималната температура ќе достигне 7 степени Целзиусови.