Премиерот Ковачевски предводи делегација во работна посета на Грција

Заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, директорите на ЕСМ Васко Ковачевски и на МЕПСО Орган Муртезани, како и со претставници од ресорите економија и енергетика, премиерот Димитар Ковачевски е во работна посета на Грција со цел справување со последиците од светската енергетска криза.

Во рамки на еднодневната посета предвидено е премиерот Ковачевски да оствари тет-а-тет средба со премиерот на Грција Киријакос Мицотакис, по што следи билатерален состанок на делегациите од двете земји.

Прочитајте повеќе

воз возови

Нова помош од 2,5 милиони евра за Македонски железници за исплата на плати

Ова е втора одлука за доделување средства на МЖ Транспорт за да си ги расчисти …