Путин: Русија нема да го нападне НАТО, но ќе ги соборува авионите Ф-16

Путин: Русија нема да го нападне НАТО, но ќе ги соборува авионите Ф-16

Русија не планира да цели на која било земја од НАТО и нема да ја нападне Полска, балтичките земји или Чешка, но руските сили ќе соборат авиони Ф-16 доколку Западот ги достави до Киев, изјави претседателот Владимир Путин доцна во средата (27 март).

Обраќајќи им се на пилотите на руските воздухопловни сили, Путин рече дека воената алијанса предводена од САД се проширила кон исток кон Русија по падот на Советскиот Сојуз во 1991 година, но дека Москва не планира да ја нападне земјата на НАТО.

„Немаме агресивни намери кон овие земји“, рече Путин, според транскриптот на Кремљ објавен во четвртокот.

„Идејата дека ќе нападнеме друга земја – Полска и балтичките земји, а се плашат и Чесите, е целосна глупост“, додаде претседателот на Русија.

Кремљ, кој ги обвинува САД дека водат војна против Русија поддржувајќи ја Украина со пари, оружје и разузнавачки информации, вели дека односите со Вашингтон веројатно никогаш не биле полоши.

Запрашан за авионите Ф-16 кои Западот вети дека ќе ги испрати во Украина, Путин рече дека таквите авиони нема да ја променат ситуацијата во Украина.

„Ако ги испорачаат Ф-16 и зборуваат за тоа и очигледно ги обучуваат пилотите, тоа нема да ја промени ситуацијата на бојното поле“, рече Путин.

Тој додаде дека руските сили ќе уништат западни авиони, наведувајќи дека сега уништуваат тенкови, оклопни возила и друга опрема.

Путин рече дека Ф-16 може да носат и нуклеарно оружје.

„Се разбира, ако се користат од аеродроми во трети земји, тие стануваат легитимни цели за нас, каде и да се“, рече Путин.

Забелешките на Путин уследија по коментарите на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба претходно во средата дека авионите Ф-16 од САД треба да пристигнат во Украина во наредните месеци.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Виетнамска милијардерка осудена на смртна казна поради финансиска измама

Виетнамска милијардерка осудена на смртна казна поради финансиска измама

Истакната банкарска службеничка е осудена на смрт за нејзината улога во најголемиот измамнички случај во …