Тенк гори во Украина

Русија извршила 22.500 воени злосторства во Украина

Од целосната инвазија, Русија извршила повеќе од 22.500 воени злосторства и злосторства на агресија врз Украина. Ова го соопшти украинското Јавно обвинителство на Телеграм, пренесува Укринформ.

Според последните податоци, руската војска извршила 22.504 злосторства на агресија и воени злосторства. Од нив, 21.677 се поврзани со кршење на законите и обичаите на војната, 73 – со планирање, подготвување, започнување или водење војна, 21 – за пропаганда на војна и 733 други злосторства.

Исто така, евидентирани се 10.922 кривични дела против националната безбедност. Од нив, 7.606 се поврзани со нарушување на територијалниот интегритет и неповредливост на границите на Украина, 1.283 – за предавство, 1.534 – за соработка со непријателот, 87 – за помош на агресорската сила, 64 – за саботажа и 348 други злосторства.

Речиси илјада украински деца беа погодени од руска агресија, од кои 347 загинаа, а 648 беа повредени.

Како што претходно објави Укринформ, комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ објави меморандум за последиците од војната во Украина за човековите права.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Три бебиња жртви на рускиот напад со дрон во Одеса, прогласен е ден на жалост

Андриј Костин, генерален обвинител на Украина истакна дека во близина нема воен објект, нарекувајќи го …