Русија ја предупреди Украина да не го решава конфликтот во источна Украина со сила

Русија ја предупреди Украина да не го решава конфликтот во источна Украина со сила

Русија ја предупреди владата во Киев да не се обидува да го реши конфликтот во источна Украина со употреба на сила, во време на високи тензии поттикнати од акумулацијата на руските војници во близина на украинскиот граница. Официјални лица во Украина и западните земји велат дека акумулацијата на руски војници и воена опрема може да укаже на тоа дека Москва планира инвазија на соседна земја, што руските власти постојано го негираат.

Началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов ги отфрли како невистинити медиумските написи за наводни руски подготовки за нападот на Украина. Тој го обвини Киев за ескалација на тензиите во источна Украина, односно распоредување на украинско оружје во близина на Донбас. Герасимов го предупреди Киев да не употребува сила во таа област. „Сите провокации на украинските власти со цел насилно да се реши проблемот кај Донбас ќе бидат потиснати“, рече Герасимов на средбата со странските воени аташеа.

Сателитски снимки откриваат трупање на руски војници во близина на украинската граница и на Крим

Русија го анектира украинскиот полуостров Крим во 2014 година, откако тогашниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, кој беше за Москва, беше соборен со масовни протести. Неколку недели подоцна, Русија го поддржа тековниот бунт на проруските сепаратисти во источна Украина.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Зад овие страшни и растечки бројки се кријат безброј човечки трагедии. Тоа страдање мора да …