САД: Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија

САД: Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија

САД сметаат дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил портпаролот на Стејт департментот за „Политико.еу“.

„По темелен и транспарентен правен процес, Никола Груевски беше обвинет од македонскиот суд за злоупотреба на службената должност и осуден на две години затвор. Пресудата беше потврдена и од повисоките судови. Дополнително, Груевски е обвинет во уште четири кривични случаи. Сметаме дека е соодветно судските постапки во Македонија да продолжат, а Никола Груевски да одговара пред македонскиот правосуден систем“, вели портпаролот на Стејт департментот.

Груевски е правосилно осуден на две години затвор за случајот „Тенк“ на СЈО за набавката на мерцедесот од 600.000 евра, а во затворот Шутка требаше да се јави на 9 ноември откако му беше одбиена жалбата.

Тој преку „Фејсбук“ статус завчера напиша дека се наоѓа во Будимпешта каде што ќе бара политички азил.  Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска соопшти дека го истражува бегството и сомнева дека службени лица му помогнале на Груевски да избега од Македонија.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Обвинителство: Врховниот судија Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Јавен обвинител предложи притвор само за првоосомничениот кој е затекнат при извршување на кривичното дело, …