СДСМ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави сè за работниците и компаниите да не ја добијат поддршката, законите за петтиот пакет мерки ќе бидат донесени

Соопштение за јавност на СДСМ

Цела јавност сведочеше по којзнае кој пат како ВМРО-ДПМНЕ кочи и блокира важни закони за граѓаните, економијата и компаниите.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку опструкции, одолговлекувања се обидуваа да ја одложат помошта кон граѓаните и стопанството, правеа се за над 16.000 работници се уште да не земат плата, илјадници компании да не ја добијат ветената помош.

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски имаат проблем секогаш кога парите завршуваат кај граѓаните.

Во налетот на агресивност и изгубеност да спречат народот да добие, ВМРО-ДПМНЕ и нивниот координатор вчера свесно и намерно вознемирија жена. Мицевски физички и вербално во Собранието вознемируваше жена, колешка пратеничка, и го одзеде правото на збор и ја вознемири.

Секогаш кога кворумот е под ризик поради пратеници болни од КОВИД19 ВМРО-ДПМНЕ не придонесува односно прави сè за да нема кворум, да не се носат важни закони, народот да не ја добие потребната државна помош.

Граѓаните да бидат спокојни. СДСМ и парламентарното мнозинство ќе сторат сè за оваа поддршка да стигне до граѓаните, до работниците. Потребните измени на законите ќе бидат усвоени.

Ќе бидат исплатени платите, ќе им се помогне на сите загрозени компании, ќе се спроведат сите мерки од петтиот пакет.

Блокадите на ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата во Собранието одново ќе бидат поразени.

Прочитајте повеќе

сончево со облаци

Продолжува периодот на нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Денеска ќе се задржи сончево и топло време, со мала до умерена облачност. Попладне ќе …