СДСМ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со својата „влези-излези“ партиска математика

Соопштение за јавност на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ се изгуби во својата влези-излези партиска математика, пратениците од опозициската партија избегаа кога сфатија дека ќе направат кворум за закони за кои биле против.

Познато е и многу пати докажано дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бегаат од собраниската сала секогаш кога треба да се гласаат закони кои се од интерес на граѓаните.

Со месеци го кочеа донесувањето на мерките за поддршка на компаниите и на граѓаните погодени од коронакризата, сакаа да блокираат милијарди денари да не стигнат кај народот.

Не учествуваа на 32-та седница кога се носеше Национална стратегија за антикорупција и кога се носеа закони за вакцините и за животна средина.

Меѓутоа денеска изгубени во нивните партиски математики, не сфатија дека влегле во сала за гласањето на законот со кој се усогласува праведноста на даноците за сопствениците кои имаат повеќе станови кои не ги користат, кои имаат и втор и трет стан, базени и земјишта како нивниот ментор Груевски, па им текна отпосле, па повторно избегаа од собраниската сала.

Имено пратениците од ВМРО-ДПМНЕ влегуваат во Собранието кога треба да си го евидентираат присуството, за да земат плата и дневници, а излегуваат кога треба да се донесат законски решенија во интерес на граѓаните и на државата, како што беа Законот за данок на имот и усогласувањето на Законот за прекршоци кои беа на дневен ред денеска.

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш докажа дека не знае кај тера, го покажа своето деструктивно и ненародно лице, поради што шест пати за четири години губи на избори.

Прочитајте повеќе

Кузеска

Кузеска: Мицкоски ќе покаже дека навистина е за единство само ако го поддржи европскиот пат

Прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Како народ и како држава имаме историска шанса …