Скандал на прес-конференцијата на Дендијас и Чавушоглу

Скандал на прес-конференцијата на Дендијас и Чавушоглу

Да не беше толку сериозно, едноставно ќе можеше да се заклучи – владите на Турција и Грција веќе нема да бидат пријатели. Но, ситуацијата е сериозна. Набљудувачите велат дека ваков скандал немало одамна.

 

Првата посета на еден грчки министер за надворешни работи на Турција во последните две години, заврши со скандал. На заедничката прес-конференција Никос Дендијас и неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу се обвинуваа меѓусебно за погрешни постапки во централните конфликти – спорот околу гасот и миграциската политика.

Односите помеѓу двете земји се тензични со години. Владата во Атина го обвинува соседот дека илегално трага по земен гас во територијални води од економската зона на Грција. Анкара аргументира дека тие зони припаѓаат на постаментот на турското копно и таа има право да експлоатира земни богатства.

Türkei Griechenland Treffen Nikos Dendias und Mevlut Cavusoglu in Ankara

Никос Дендијас, шеф на грчката дипломатија

Конфликтот ги доведе двете земји на работ на воен судир минатата година, но потоа атмосферата се олабави.

На почетокот на прес-конференцијата Дендијас и Чавушоглу зборуваа за позитивна и контруктивна атмосфера, но разговорот брзо ескалираше откако грчкиот министер ја опомена Турција да не шири „лажни вести“, кои „не придонесуваат за позитивна клима, за чие зајакнување постигнавме согласност“. Освен тоа, „конечно треба да се реши прашањето на Кипар“ и да се престане „со провокации и во овој регион“.

Турскиот министер за надворешни работи, кој на почетокот за Дендијас рече дека му е долгогодишен пријател, реагираше на ваквите изјави и рече дека сака да го води разговорот во пријателска атмосфера. „Но Нико Дендијас, за жал, во својот говор изнесе исклучително неприфатливи обвинувања на сметка на мојата земја“, рече Чавушоглу.

Türkei Griechenland Treffen Nikos Dendias und Mevlut Cavusoglu in Ankara

Мевлут Чавушоглу, шеф на турската дипломатија

Тој ја обвини Грција дека го прекршува меѓународното право и дека „фрла луѓе во морето“. Тоа не сакале да го зборуваат пред новинарите, но како што додаде турскиот министер, „застанувате овде и ја обвинувате Турција пред новинарите, за да пренесете порака во нивната земја. Тоа не можам да го прифатам.“

Анкара ја обвинува Грција дека илегално враќа мигранти во турските територијални води за да ги спречи да стигнат во Грција. Атина ваквите обвинувања постојано ги оценува како „лажни вести“. Во однос на конлфиктот околу гасот, Дендијас ја обвини Анкара дека го смета за причина за војна проширувањето на грчката поморска граница од 6 на 12 морски милји, иако таквото проширување било покриено со меѓународното поморско право. Чавушоглу, од своја страна, ја обвини Атина дека не се држи до меѓународните договори за територијална припадност. Во однос на конфликтите генерално, турскиот министер рече дека со средбата не можеле да бидат решени сите прашања, „затоа што нашите разлики се големи, но сепак е важно дијалогот да продолжи“.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Бенјамин Нетанјаху и лидерот на Хамас

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Бенјамин Нетанјаху и лидерот на Хамас

Меѓународниот кривичен суд ги обвинува лидерите на Израел и Хамас за воени злосторства и злосторства …