Сончево и многу топло време со температури над 40 степени

Под влијание на топол бран следува период на многу топло време со високи температури кои ќе бидат над просекот. На целата територија ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Во недела попладне и кон крајот на денот ќе има зголемена облачност и услови за изолирана појава на нестабилност со засилен ветер, краткотраен пороен дожд и грмежи.

Максималната температура ќе се движи во интервалот од 34 до 42 степени Целзиусови, а УВ=9.

 

Прочитајте повеќе

воз возови

Нова помош од 2,5 милиони евра за Македонски железници за исплата на плати

Ова е втора одлука за доделување средства на МЖ Транспорт за да си ги расчисти …