Денес со текот на денот ќе преовладува сончево и потопло со слаб до умерен ветер од северозападен правец, особено вдолж Повардарието. Во утринските часови по одделни котлтини ќе има услови за појава на слаба магла.

Продолжува периодот на стабилно и потопло време со температури над просекот за овој период од годината. По котлините во претпладневните часови ќе има услови за појава на слаба магла и ниска облачност, особено кон крајот на работната недела. Топлото време ќе предизвика натамошно топење на снежната покривка на планините. Утре ќе дува умерен ветер од северозападен правец, особено вдолж Повардарието.