Во нашата држава времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната дневна температура ќе достигне 13 степени Целзиусови.

Слично време не’ очекува и во сабота и недела, кога минималните температури во ноќните часови ќе се спуштат до -7 степени, а максималната ќе се движи во интервалот од 6 до 16 степени Целзиусови.