СВР Битола: Во акциска контрола за брзо возење санкционирани 114 возачи

На 31.07.2022 година во периодот од 14.00 до 20.00 часот, на територијата на СВР Битола, од страна на полициски службеници била спроведена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возила со брзина поголема од пропишаната.

Притоа, санкционирани биле 114 возачи, од кои 83 санкции се изречени за пречекорување на брзината во населено место и 31 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, а од СВ Р Битола апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот и да се даде заеднички придонес за посигурни патишта.

Прочитајте повеќе

Одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во рамки на одбележувањето на овој ден, во Институтот за македонски јазик ќе бидат презентирани …