Трајко Вељаноски на распит во обвинителството за случајот „27 април“

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, претпладнево се наоѓа на распит кај обвинителката Вилма Русковска, за случувањата од 27 април 2017 година.

Обвинителството пред два месеца отвори истрага за организаторите и нарачателите на насилниот упад во Собранието, во која покрај Вељаноски, осомичени се и поранешниот премиер Никола Груевски, екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, екс директорот на УБК, Владимир Атанасовски и вработениот во УБК, Никола Бошковски.

Прочитајте повеќе

Вицепремиерката Грковска им ги додели дипломите на најдобрите студенти од ФИНКИ

Вицепремиерката Грковска им ги додели дипломите на најдобрите студенти од ФИНКИ

Заменичката на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, …