Ученици од „Исмаил Ќемали“ маршираа за загинатите соученици во автобуската несреќа

Ученици од „Исмаил Ќемали“ маршираа за загинатите соученици во автобуската несреќа

Околу 1000 ученици и наставници од основното училиште „Исмаил Ќемали“ од скопската општина Чаир, денеска одржаа марш од школото до плоштадот Скендербег во Скопје и положија цвеќе за загинатите во вчерашната автобуска несреќа.

Од загинатите 46 луѓе, пет деца биле од ова школо, рекоа денеска наставниците кои дадоа изјави за медиумите.

Двајца ученици биле во деветто одделени, еден во осмо, еден во шесто и најмалата ученичка била во второ одделение, рече наставникот Метуш Мемети.

„Бевме кај фамилиите, многу беше емотивно, сите плачеа, дај боже да помине само со плачење“, рече наставникот Мемети.

Во вчерашната автобуска несреќа во Бугарија, загинаа 46 луѓе, од нив 12 деца, а седум патници се повредени.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Изборна битка во петка и шестка за две пратенички места

Изборна битка во петка и шестка за две пратенички места

Гласачите во седум избирачки места во две изборни единици ќе одлучуваат можеби и за преструктуирање …