врнежливо време

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија.

Како што информираат од УХМР, попладнево, во вечерните часови и во текот на ноќта на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме, со интензивен пороен дожд за кратко време, силен ветер и појава на град. Преку денот ќе дува умерен, а долж Повардарието и во Пелагонија повремено засилен југоисточен ветер. Невреме е можно и во делови од скопската котлина.

И во текот на утрешниот ден, на повеќе места се очекува нестабилно време со врнежи од дожд и појава на грмежи. Врнежите наместа утре ќе бидат поројни, особено во западните и централните делови, локално во форма на невреме.

„Повеќе врнежи во овие два дена ќе има во западните и централните делови каде локално се очекува да наврнат над 30 л/м2. Од вторник времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд“, се наведува во предупредувањето на УХМР.

Инаку, во Србија во некои региони за денеска е прогласен црвен метео аларм, кое означува многу опасно време. Хидрометеоролошкиот завод на Србија предупреди дека во делови од Банат, централна, источна и јужна Србија се очекуваат врнежи од 40 до 80 милиметри, локално и околу 100 милиметри дожд, што претставува месечно количество на врнежи.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Одлуката на надлежните следува откако родители реагираа на социјалните мрежи и негодуваа децата да бидат …