украински тенк

Украинците одбиле 57 руски напади на четири места, урнале авион-бомбардер

Во текот на изминатиот ден, одбранбените сили на Украина одвратиле 57 руски напади – на Лиман, Бахмут, Авдиивка и Маринка. Крај Бахмут успеале да соборат руски авион-бомбардер Су-24М, јавува украинската новинска агенција ukrinform.net повикувајќи се на утринскиот брифинг од Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Во текот на изминатото деноноќие непријателот извршил 18 авионски бомбардирања и три ракетни напада, како и 50 напади со повеќецевни ракетни лансери – врз воени и врз цивилни цели.

Руските агресорски сили се насочени во правците кон Лимах, Бахмут, Авдиивка и Мариинка, каде се успешно одбиени 57 нивни напади.

Во меѓувреме, во Белорусија продолжува обучната вежба на руските сили.

Руските загуби на жива сила – убиени и ранети војници – од почетокот на инвазијата на 24 февруари 2022 година до утрово изнесува 172.340 луѓе, вклучувајќи 610 во изминатово деноноќие.

Истовремено, порасна и бројката на уништени оружја и воена техника – Украинците уништиле 3.609 тенка на руските сили, 6.966 оклопни борбени возила, 2.659 артилериски системи, 306 борбени авиони и 291 хеликоптери.

Во меѓувреме, пристигна и информација дека Канада на Украина ќе ѝ даде многу поволен заем од 2,4 милијарди канадски долари (1,9 милијарди американски долари).

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Фон дер Лајен на границата на Финска со Русија, се врши проценка на безбедносната состојба

Фон дер Лајен на границата на Финска со Русија, се врши проценка на безбедносната состојба

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, денеска, на 19 април, рече дека одлуката …