Ракетен напад

Укринформ: Погодена е здравствена установа во Днипро, има и жртви

Руските инвазивни сили продолжуваат да ги концентрираат силите во Купијанск, Лиман, Бахмут, Авдиивка и Маринка, каде што вчера се случиле 22 пожари, го пренесува Укриноформ соопштението на Генералштабот.

„Во текот на изминатиот ден, непријателот изврши четири ракетни напади. Ракетата С-300 погоди брана во областа Карливка во регионот на Доњецк. Како резултат на тоа, има закана од поплави. Дополнително, непријателот изврши 55 воздушни напади. Беа употребени 36 нападни летала ‘Шахед’ од иранско производство. Сите овие воздушни цели беа уништени. Регистрирани се и деветнаесет напади со повеќе ракетни фрлачи“, се вели во соопштението.

Веројатноста за натамошни ракетни и воздушни напади на целата територија на Украина останува висока, предупредува Генералштабот.

Во Днипро, руските сили погодиле здравствена установа, а пријавени се и жртви.
Ова го објавил на Телеграм шефот на регионалната воена управа на Дњепропетровск, Серхиј Лисак, пренесе Укринформ.

Во меѓувреме, Шпанија испраќа помош во Украина. Од оваа земја во Украина наскоро треба да заминат четири главни борбени тенкови ‘Леопард 2’ и серија оклопни транспортери. Ова се вели во извештај на шпанското Министерство за одбрана, каде што се цитира министерката Маргарита Роблес за време на состанокот на Контакт групата за одбрана на Украина, кој се одржал минатата недела.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Столтенберг - НАТО ќе испрати противвоздушни системи во Украина

Столтенберг – НАТО ќе испрати противвоздушни системи во Украина

Земјите на НАТО се согласија да испратат повеќе системи за противвоздушна одбрана во Украина, вклучително …