Вистиномер: Пет најбизарни дезинформации за вакцините во 2021 година

Здравствените власти нарачаа големи количини вакцини против ковид-19, без притоа да знаат колку од граѓаните во земјава се заинтересирани да ги примат. На почетокот од вакциналната кампања се вакцинираа оние граѓани кои сакаа да го сторат тоа, а потоа почна трката меѓу антивакциналните дезинформации од една страна и обидите тие да се сузбијат со официјални и точни информации од друга страна. Во текот на сите месеци додека трае имунизацијата против ковид-19, не престануваат и лажните наративи околу нејзината безбедност, ефикасност, состав, компликации кои наводно ги предизвикува. На крајот од годината ги издвојуваме најбизарните пет антивакцинални наративи споделувани на социјалните мрежи, пишува „Вистиномер“.

Анализата ја пренесуваме во целост ТУКА

Прочитајте повеќе

Бугарија го отвори воздушниот простор – Лавров доаѓа на министерскиот самит во Скопје

Ова ќе биде прва посета на Лавров во земја членка на НАТО откако Русија ја …