Премиерот Зоран Заев ќе ја заврши европската турнеја, во текот на која престојуваше во Брисел и во Мадрид, со денешната работна посета на Атина и со учество на Економскиот форум Делфи. Тој ќе биде придружуван од вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и од министерот за економија Крешник Бектеши.

Во Атина, Заев ќе има средба со премиерот на Грција Киријакос Мицотакис. На маргините на Економскиот форум Делфи, Заев ќе има одделни средби со Алексис Ципрас, поранешен премиер на Грција и лидер на СИРИЗА, со Тони Блер, поранешен премиер на Британија, како и со други политички претставници од меѓународната сцена и со претставници на компании и стопански комори.